Przejdź do zawartości

2008-09-16: Sonda MAVEN zbada atmosferę Marsa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Wizja artystyczna sondy MAVEN
wtorek, 16 września 2008

Do przyszłych badań atmosfery Marsa NASA wybrało misję Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (MAVEN). Nowy sztuczny satelita Marsa będzie badał atmosferę i klimat planety z dotąd nieosiąganą jakością. Misja warta 485 mln USD jest zaplanowana na 2013 rok.

Konkurs na misję został ogłoszony w sierpniu 2006. MAVEN został wybrany spośród 20 propozycji nadesłanych do NASA. Odznaczył się najlepszą wartością naukową i najmniejszym ryzykiem wdrożenia.

"Ta misja zapewni pierwsze bezpośrednie pomiary dotyczące podstawowych pytać o ewolucję Marsa", mówił Doug McCuistion, dyrektor programu eksploracji Marsa w centrali NASA, w Waszyngtonie.

Mars posiadał w przeszłości gęstszą atmosferę zdolną podtrzymać obecność płynnej wody na powierzchni. Wskutek zmiany klimatu, duża część atmosfery została stracona. MAVEN dokładnie zmierzy obecnie zachodzący proces ulatywania marsjańskiej atmosfery, co pozwoli dowiedzieć się więcej o jej przeszłości.

Ulatywanie atmosfery Marsa to nadal zagadka. MAVEN pomoże nam ją rozwiązać.

—Doug McCuistion


"Ulatywanie atmosfery Marsa to nadal zagadka", dodaje McCuistion. "MAVEN pomoże nam ją rozwiązać."

Głównym naukowcem misji został Bruce Jakosky z laboratorium fizyki atmosfery i kosmosu Uniwersytetu Kolorado, w Boulder. Placówka otrzyma na przyszły rok 6 mln. USD na opracowanie planu naukowego i technicznego misji.

Projektem będzie kierowało Centrum Lotów Kosmicznych im. Roberta Goddarda. Statek zostanie zbudowany w oparciu o sondę 2001 Mars Odyssey, przez firmę Lockheed Martin. Projektowanie misji rozpocznie się jesienią 2009 roku.

Hipoteza: zanik pola magnetycznego Marsa wywołał ulatnianie się marsjańskiej atmosfery - wizja artystyczna

MAVEN przybędzie do Marsa jesienią 2014 roku. Wejdzie na eliptyczną orbitę (160-7000 km) używając własnego napędu. Osiem przyrządów naukowych sondy będzie prowadzić badania przez co najmniej jeden rok.

Do dodatkowych zadań misji będzie należało pośredniczenie w łączności między Ziemią a robotami na powierzchni Marsa.

"MAVEN zbierze ważne dane pomiarowe umieszczone w 2003 roku przez National Academy of Science na liście krytycznych w najbliższej dekadzie eksploracji układu planetarnego", powiedział Michael Meyer, główny naukowiec ds. Marsa w centrali NASA. Dodaje, że "to pole badań zostało podkreślone w 2005 roku w mapie drogowej NASA, pt. ~Nowa nauka o powiązaniach układu Słońce-Ziemia~."

Źródła[edytuj | edytuj kod]