2008-09-16: Darmowy Internet dla wszystkich coraz bliżej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Internet
wtorek, 16 września 2008

Powstaje projekt ustawy, który umożliwi odliczanie całkowitych kosztów taniego internetu przez osoby prywatne – poinformował PAP na XVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy szef senackiej Komisji Gospodarki Narodowej Tomasz Misiak (PO), pisze Gazeta Wyborcza.

Misiak powiedział, że obecnie koszty internetu są odliczane od podatku tylko w pewnej części, a całkowite odliczanie to dla budżetu państwa koszt 250 – 300 mln zł rocznie.

Ta ustawa umożliwiłby wszystkim gospodarstwom domowym darmowy dostęp do internetu – powiedział.

Zaznaczył, że jeśli ustawa wejdzie w życie, to ci, którzy skorzystają z odliczenia, będą mogli rozliczać się z fiskusem przez internet, a to oznacza oszczędności dla budżetu, które zwrócą poniesiony koszt 250 – 300 mln zł, donosi Gazeta Wyborcza.

Dodał, że założenie projektu jest takie, aby miesięcznie cena internetu, która będzie odliczana od podatku, wynosiła 25 - 30 zł, a prędkość przesyłu danych do 512 kb/s (kilobitów na sekundę). – Przeprowadzone zostały analizy, z których wynika, że dostawcy internetu są w stanie zaoferować takie ceny – powiedział.

Projekt powstanie w ciągu dwóch miesięcy, a jego złożenia w ciągu dwóch tygodni. Będę przekonywał ministra finansów, by środki na ten cel znalazły się w budżecie. Ustawa mogłaby wejść w życie jeszcze w tym roku – dodał.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Darmowy Internet dla wszystkich coraz bliżej”, którego autorem jest Michał Rogowicz, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).