Przejdź do zawartości

2008-09-14: Jak poprawić stosunki z Białorusią?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 14 września 2008

W piątek, w atmosferze przypominającej raczej staropolską biesiadę aniżeli dyplomatyczne spotkanie, odbyły się rozmowy pomiędzy szefami dyplomacji Polski i Białorusi.

Powolne ocieplenie na linii Unia Europejska – Białoruś stało się punktem wyjściowym dla dyplomatycznego spotkania szefów dyplomacji z Polski i Białorusi. W dworku Chruszczowa w Białowieży minister Radosław Sikorski spotkał się z szefem białoruskiego MSZ – Siarhiejem Martynauem. Głównym tematem spotkania były trudne stosunki UE – Białoruś oraz możliwości zbliżenia Białorusi zarówno do Polski, jak i do Europy. Szef polskiej dyplomacji wiele uwagi poświęcił zniesieniu wiz zarówno dla wysokich państwowych urzędników, jak i dla zwykłych obywateli Polski i Białorusi.

Przypomnę, że Polsce wcale nie zależało na wprowadzaniu wiz dla Białorusi. Byliśmy do tego przymuszeni wejściem do grupy Schengen – powiedział Sikorski.

Dodał również, że Polska będzie się zastanawiać w jaki sposób obniżać cenę wiz i liberalizować zasady ich przyznawania, usprawniać prace konsulatów, a także jak szybko i pod jakimi warunkami możliwe będzie zniesienie zakazu wjazdu na teren państw UE dla urzędników i przedstawicieli władz Białorusi.

Polska chce podpisać z Białorusią umowę o małym ruchu granicznym, a nawet wnioskuje do Komisji Europejskiej, aby pas graniczny objęty umową – nie tylko z Białorusią, ale z Ukrainą i Rosją – zwiększyć z 30 do 50 km – mówił szef polskiego MSZ.

Jak dodał, istnieje również szansa, że już w przyszłym roku popłyniemy kanałem augustowskim w jego części należącej do Białorusi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]