2008-09-12: Powstanie gruziński przyczółek NATO

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 12 września 2008

W najbliższy poniedziałek w Tbilisi powołana zostanie Komisja NATO-Gruzja. Komisja ma pomóc Gruzji powrócić do równowagi po wojennych zniszczeniach. Będzie to także pierwszy przyczółek Sojuszu Północnoatlantyckiego w Gruzji – informuje "Gazeta Wyborcza".

Na czele delegacji NATO stanie jego szef Jaap de Hoop Scheffer, który wraz z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim podpisze umowę o powołaniu komisji.

Do Tbilisi delegacja poleci polskim samolotem TU-154. Rozwiązanie takie zaproponował Radosław Sikorski a zaaprobował premier Donald Tusk.

Pomysł powołania Komisji NATO-Gruzja powstał trzy tygodnie temu podczas spotkanie szefów dyplomacji krajów Paktu. Komisja NATO-Gruzja wzorować ma się na podobnej, którą Sojusz Północnoatlantycki ma z Ukrainą.

Zadaniem naczelnym komisji ma być pomoc Gruzji w podźwignięciu się z wojennych zniszczeń. NATO zobowiązało się także wspierać Gruzjię w odbudowie infrastruktury wojskowej.

Nie będziemy dostarczać Gruzinom broni, ale pomożemy im w rozwijaniu własnego potencjału militarnego – wyjaśnił rzecznik NATO James Appathurai.

Na powołanie Komisji NATO-Gruzja ostro zareagował Kreml. Dmitrij Rogozin, ambasador Rosji przy Sojuszu, wezwał w środę do odwołania wyjazdowego posiedzenie natowskich ambasadorów.

Wizytę na tak wysokim szczeblu odczytujemy jako wojskowe i polityczne poparcie dla reżimu Saakaszwilego – tłumaczył Rogozin.

Źródła[edytuj | edytuj kod]