2008-09-10: Satelitarny Internet dla trzech miliardów ludzi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Internet
Crystal Clear app Internet Connection Tools.svg
środa, 10 września 2008

Google oraz brytyjski bank HSBC finansują projekt, dzięki któremu miliardy ludzi w krajach rozwijających się mogą uzyskać tanie i szybkie satelitarne łącza internetowe. Usługa ma zostać uruchomiona pod koniec 2010 roku w Afryce, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie – pisze portal heise online.

O3b Networks to firma, która zrealizuje projekt. Jej nazwa nawiązuje do liczby ludzi, którzy nie mają dostępu do Internetu (Other 3 Billion). O3b zamówiła właśnie budowę 16 satelitów.

Gęstą siecią powiązanych ze sobą łączy światłowodowych cieszą się przede wszystkim uprzemysłowione kraje półkuli północnej. Natomiast budowa infrastruktury światłowodowej w krajach rozwijających się napotyka na poważne utrudnienia finansowe. Dlatego też O3b chce zestawić w tych krajach sieć połączeń internetowych, w której wykorzystane będą maszty WiMAX i 3G. Dzięki satelitom oraz ponad 2300 transponderom powstaną łącza o przepustowości do 10 Gb/s - podaje heise online.

Koszt inwestycji powinien zamknąć się w przedziale od 650 do 750 milionów dolarów. Projekt dokona fundamentalnych zmian w branży infrastruktury telekomunikacyjnej w krajach słabo rozwiniętych. Dodatkowo, tanie łącza mogą zmniejszyć przepaść, która dzieli kraje słabo od dobrze rozwiniętych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Satelitarny Internet dla trzech miliardów ludzi”, którego autorem jest Beata Ratuszniak, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).