2008-09-10: Exatel i Telekomunikacja Kolejowa podejmują współpracę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 10 września 2008

Spółki Exatel i Telekomunikacja Kolejowa podpisały ramową umowę o współpracy, poinformowali przedstawiciele obu firm we wtorek. Współpraca będzie dotyczyła głównie wspólnego startu w przetargach dla administracji publicznej, a także rozszerzenia oferty dla klientów biznesowych.

Umowa prowadzi do bliższej współpracy przy wykorzystaniu zasobów sieciowych i intelektualnych – powiedział prezes Exatel Zdzisław Nowak podczas konferencji prasowej. Dodał, że współpraca nie opiera się na zasadzie wyłączności, ale obie firmy mają prawo do pierwszej odmowy. Oznacza to, że spółki będą analizować kolejne projekty i w każdym przypadku decydować, czy udział w nim będzie korzystny, ale równocześnie będą dla siebie partnerami pierwszego wyboru.

Spółki mają wspólnie realizować projekty dotyczące: budowy sieci rozległych, usług transmisji danych, usług kolokacyjnych i usług hostingowych.

Pozostajemy konkurentami – podsumował p.o. prezesa Telekomunikacji Kolejowej Władysław Wilkans. Dodał, że obie spółki mogą poszukać partnera, który rozszerzy ich ofertę o usługi telefonii mobilnej.

Przedstawiciele obu firm zadeklarowali, że nie prowadzą prac dotyczących ewentualnej współpracy kapitałowej.

Koncentrujemy się na budowie wartości dla naszych właścicieli poprzez wspólną ofertę handlową – powiedział Nowak.

W połowie lipca TK i Exatel informowały, że podpisały umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na usługi transmisji danych w rozległej sieci VPN MPLS. Wartość kontraktu to ok. 30 mln zł brutto.

Telekomunikacja Kolejowa podała, że w pierwszych siedmiu miesięcy 2008 r. zanotowała zysk netto na poziomie 2,45 mln zł wobec 2,31 mln zł straty w analogicznym okresie poprzedniego roku. Przychody w okresie styczeń-lipiec wyniosły 155,38 mln zł wobec 132,06 mln zł w pierwszych siedmiu miesiącach 2007 r.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Exatel i Telekomunikacja Kolejowa podejmują współprace”, którego autorem jest Michał Rogowicz, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).