Przejdź do zawartości

2008-09-10: Ławrow z wizytą w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 10 września 2008

Już dzisiaj do Polski przybędzie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Podczas wizyty, która będzie trwała tylko dwa dni, spotka się przede wszystkim z Donaldem Tuskiem i Radosławem Sikorskim. – To nie przełom, ale z pewnością wizyta znacząca, bo odbywa się mimo złego kontekstu konfliktu na Kaukazie – tłumaczy premier.

Najprawdopodobniej pierwszego dnia wizyty po raz kolejny przedstawi negatywne stanowisko rosyjskiego rządu w sprawie budowy tarczy antyrakietowej w Polsce. Rzecznik rosyjskiego MSZ-u Andriej Niestierienko tłumaczył: – W Moskwie wychodzi się ze stanowiska, że ten krok negatywnie odbije się na globalnym i europejskim bezpieczeństwie. Tymczasem nie widzimy rzeczywistej gotowości uwzględnienia rosyjskich obaw i omówienia poważnych środków zaufania, które mogłyby co najmniej przekonać nas, że plany te nie są skierowane przeciwko Rosji.

Zaś w czwartek przed południem Ławrow spotka się z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, a później zostanie przyjęty przez premiera Donalda Tuska.

Rosja to trudny partner, jednak wizyta Ławrowa to krok w dobrą stronę. Chciałbym, abyśmy twardo stawiając problem Gruzji i twardo stawiając problemy zawsze wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja, równocześnie umieli definiować specyficzne polskie interesy w relacjach z Rosją – komentuje premier.

Siergiej Ławrow nie spotka się jednak z prezydentem Lechem Kaczyńskim. – Nie jest przyjęte, że wszyscy ministrowie spraw zagranicznych przyjeżdżający do Polski spotykają się z prezydentem – tłumaczył prezydencki minister Michał Kamiński. To oficjalny powód. Nieoficjalnie jednak Ławrow nie jest po prostu mile widzianym gościem w Pałacu Prezydenckim w sytuacji, kiedy polski prezydent otwarcie i zdecydowanie wspiera Gruzję.

Bardzo bym chciał, żeby to polskie stanowisko było właśnie istotnym elementem wspólnej polityki europejskiej, żeby Rosjanie doskonale wiedzieli, że Unię Europejską trzeba traktować z całą powagą, a nie jako takie luźne stowarzyszenie 27 krajów, które generalnie rzecz biorąc jest mało poważne – mówił Aleksander Kwaśniewski wiążąc z wizytą Ławrowa spore oczekiwania.

Źródła[edytuj | edytuj kod]