2008-09-09: UKE przeciwne propozycji TP

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 9 września 2008

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie zgodzi się na podwyżki cen hurtowego dostępu do abonamentu i szerokopasmowego dostępu do internetu, zaproponowane przez Telekomunikację Polską w Strategii wsparcia rozwoju inwestycji telekomunikacyjnych w Polsce w latach 2008-2011 – powiedziała we wtorek w radiu PiN Anna Streżyńska, prezes UKE.

Na pytanie, czy Urząd zgodzi się na te podwyżki, odpowiedziała: – No właśnie nie i to jest clou naszego problemu. To są dwie podwyżki, które mogłyby nastąpić, gdyby (...) oferta na pętlę lokalną działała prawidłowo, byłaby wdrożona i osiągnęła pewien sukces rynkowy, a to jak dotąd nie nastąpiło.

Telekomunikacja Polska przedstawiła niedawno regulatorowi analizę kosztów zaakceptowaną przez audytora, firmę Ernst & Young.

W strategii inwestycyjnej spółka proponuje m.in. podwyższenie kosztów dwóch najbardziej prorynkowych usług – hurtowego dostępu do abonamentu (WLR) i szerokopasmowego dostępu do internetu (BSA) odpowiednio o 59 i 44 proc.

Sprawdzam, czy wszystko jest OK, ale od tego, że koszty są prawidłowo obliczone jest i tak bardzo długa droga do tego, żeby je zastosować w praktyce, czyli w cennikach detalicznych dla klientów i w ofertach ramowych dla konkurentów TP SA – poinformowała Streżyńska.

Dodała, że liczy, iż do końca tego miesiąca uda się wypracować stanowisko zarówno co do prawidłowości audytu, jak i co do możliwości zastosowania jego wyników w cennikach.

Jesteśmy co do jednej rzeczy pewni - absolutnie nie mogą nastąpić podwyżki cenowe. I po drugie – nie może dojść do sytuacji, gdy zastosowanie tych wyników spowoduje antykonkurencyjne oddziaływanie na pozostałych operatorów – powiedziała.

Streżyńska poinformowała, że są takie sytuacje, gdzie ceny detaliczne dla klientów TP są niższe niż ceny hurtowe dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

W takich przypadkach wyniki tego audytu nie będą w ogóle stosowane. Będziemy musieli z TP opracować ścieżkę dojścia do stosowania wyników – zapowiedziała prezes UKE.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „UKE przeciwne propozycji TP”, którego autorem jest Michał Rogowicz, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).