2008-09-09: UKE: zerowa stawka MTR od 2010 r.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL location map.svg
wtorek, 9 września 2008

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozważa obniżenie stawek interkonektowych (MTR) od 1 stycznia 2010 roku do stawki zerowej. Od 1 stycznia 2009 roku stawki MTR spadną do 22 groszy, a od 1 lipca 2009 roku do 16 groszy – poinformowała we wtorek w radiu PiN prezes UKE Anna Streżyńska.

Obecnie stawki MTR, czyli cen za zakańczanie połączeń w sieci komórkowej, wynoszą 33,87 groszy.

Możemy mówić mniej więcej o 22 gr od początku przyszłego roku, a od 1 lipca przyszłego roku około 16 gr. To się oczywiście przełoży na spadek cen połączeń do sieci komórkowych i pomiędzy sieciami komórkowych. To planujemy na najbliższy rok, natomiast później spadek będzie się pogłębiał, ale nie wiem do ilu, bo mamy trochę inny pomysł na obniżki (w kolejnych latach) – powiedziała Streżyńska.

Być może zastosujemy rozwiązanie, które do tej pory nie było stosowane w Europie, a jest teraz mocno dyskutowane, czyli tzw. stawkę zerową. Nałożymy obowiązek stosowania stawki zerowej pomiędzy wszystkimi operatorami komórkowymi oraz komórkowymi i stacjonarnymi, co jak widać z doświadczeń poza europejskich dramatycznie obniża ceny detaliczne – dodała.

Nie powiedziałabym, żeby to był mój do końca zidentyfikowany cel, bo zajmujemy się tym nowym pomysłem od miesiąca i chciałabym mieć pewność, że będzie to dobry pomysł dla rynku i nie krzywdzący zbytnio dla operatorów – powiedziała również.

Gdyby UKE zdecydował się na wprowadzenie "stawki zerowej" dwie obniżki MTR do 16 gr byłyby ostatnimi obniżkami.

Jeśli mielibyśmy to wprowadzać, to wprowadzalibyśmy od 1 stycznia 2010 r., czyli te obniżki, które teraz planujemy byłyby ostatnimi obniżkami, a od 1 stycznia 2010 r. nastąpiłaby obniżka do zera w rozliczeniach międzyoperatorskich i myślę, że to by była rewolucja dla klientów bardzo pozytywna, a zastanawiamy się jaki będzie efekt ekonomiczny dla graczy rynkowych – powiedziała Streżyńska.

Dotychczasowy harmonogram obniżania stawek z tytułu zakańczania połączeń głosowych w publicznych ruchomych sieciach telefonicznych MTR (Mobile Termination Rates) został ustalony w kwietniu 2007 roku na trzy lata.

W tym czasie stawki MTR spadły z 65 groszy do 33,87 groszy po ostatniej obniżce w maju 2008 roku. Według pierwotnego harmonogramu stawka MTR miała zostać obniżona do poziomu 21,62 grosze za minutę od 1 maja 2010 roku.

MTR są podstawą do rozliczeń pomiędzy operatorami w przypadku rozmów między różnymi sieciami. Operator osoby odbierającej połączenie obciąża bowiem pewnymi kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane. W rezultacie wysokość stawek MTR znajduje odzwierciedlenie na rachunku za wykonane połączenia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „UKE: Zerowa stawka MTR od 2010r.”, którego autorem jest Michał Rogowicz, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).