2008-09-09: UKE: decyzja o podziale TP pod koniec listopada

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 9 września 2008
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podejmie decyzję o ewentualnym podziale Telekomunikacji Polskiej SA pod koniec listopada. Obecnie niezależni eksperci prowadzą ekspertyzę, którą zakończą na początku listopada – poinformowała we wtorek w radiu PiN prezes UKE Anna Streżyńska.

Jesteśmy w trakcie ekspertyzy, którą przeprowadzają dla nas niezależni eksperci. My uważamy, że podział jest konieczny, ale chcemy otrzymać opinię niezależnych ekspertów, którzy zbadają sytuację rynkową, zbadają, na ile nasze podejrzenia co do pewnych mechanizmów dyskryminacyjnych są słuszne – powiedziała Streżyńska.

Jeżeli uznają, że nasze podejrzenia są słuszne i że taka metoda doprowadziłaby do sprawiedliwego traktowania konkurencji przez operatora zasiedziałego to będą również proponowali, w jaki sposób tego podziału należy dokonać. Ta praca się skończy w listopadzie i wtedy będziemy podejmować decyzję – dodała.

Pytana, czy do końca tego roku należy się spodziewać decyzji dotyczącej podziału lub też odstąpienia od podziału TP SA Streżyńska odpowiedziała:

Do końca tego roku, być może nawet wcześniej. Do początków listopada trwają prace, więc myślę, że w końcu listopada będziemy mieli już pogląd, w którą stronę idziemy i czy decyzja ogólna będzie pozytywna za separacją, czy jednak będziemy od tego odstępowali.

Gdyby zapadła decyzja o podziale TP SA, wtedy proces dzielenia telekomu rozpocząłby się w drugiej połowie 2009 roku.

Jeśli decyzja będzie za, to wtedy nas czeka takie tradycyjne postępowanie administracyjne, które przeciętnie trwa od 4 do 6 miesięcy (...) i należy się spodziewać, że połowa przyszłego roku przyniesie ostateczną odpowiedź na pytanie czy i w jaki sposób. Za rok o tej porze TP byłaby w procesie dzielenia – powiedziała prezes UKE.

Wcześniej prezes UKE zapowiadała już, że decyzja o podziale Telekomunikacji Polskiej na część hurtową i detaliczną może się nieco opóźnić i zapaść we wrześniu lub październiku, ponieważ nastąpiło opóźnienie w przetargu na doradcę, który miał oceniać, czy taki podział jest uzasadniony.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „UKE: decyzja o podziale TP pod koniec listopada”, którego autorem jest Michał Rogowicz, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).