2008-09-09: Apple przyznaje oficjalnie, że skopiował design iPoda

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Informatyka
Tablet mouse.svg

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org
wtorek, 9 września 2008

Prawdziwym wynalazcą iPoda nie jest wcale koncern Apple, lecz Kane Kramer, Brytyjczyk, który zaprojektował prawie identyczne urządzenie 30 lat temu. W końcu przyznała to również firma Steve’a Jobsa.

Kane Kramer wymyślił urządzenie do złudzenia przypominające dzisiejszego iPoda w 1979 roku, gdy miał 23 lata. Niestety technologia w tym czasie nie pozwalała na masową produkcję podobnego urządzenia – zmieściłoby się na nim wtedy niecałe 3,5 minuty muzyki. Kramer więc opatentował IXI – jak nazwał swój wynalazek – w 120 krajach i czekał na swoją szansę. Nie doczekał się jednak. W 1988 roku odnowienie patentu kosztowałoby go aż 60 tysięcy dolarów. IXI stało się dobrem publicznym.

Apple przez długi czas odmawiało komentarza w sprawie prawowitego wynalazcy iPoda. Firma musiała jednak w końcu przyznać się do skopiowania designu Kramera. Przyczyna zmiany stanowiska była jednak dość prozaiczna. Apple zostało pozwane o naruszenie patentów na technologię wykorzystaną w iPodzie przez inną firmę, Burst.com. Obroniła się właśnie dzięki Kramerowi, który zeznawał na korzyść Apple we wrześniu zeszłego roku.

Teraz dzięki udostępnionym dokumentom w sprawie stało się jasne, że Apple wykorzystał szkice Kramera przy tworzeniu designu iPoda.

Co z tego wynika dla samego Brytyjczyka? Wygląda na to, że nic. Sam przyznał, że nie stać go na iPoda. Dostał jednego od Apple, ale zepsuł się on po kilku miesiącach. Kramer pracuje obecnie nad innym wynalazkiem, który nazwał Monicall. Ma on pozwolić na proste nagrywanie rozmów telefonicznych i udostępnianie w postaci plików audio.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Apple przyznaje oficjalnie że skopiował design iPoda”, którego autorem jest Borysa Musielaka, opublikowanego w serwisie OSnews (więcej informacji).