Przejdź do zawartości

2008-09-08: Huragan Ike przemieszcza się nad Kubą: w Republice Dominikany zabił 61 osób

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 8 września 2008
Historia szlaku huraganu Ike (uaktualniana)

Huragan Ike powstał 3 września 2008 na pełnym morzu i szybko wzrósł w sile do IV kategorii w ciągu zaledwie 3 godzin. Jest to najintensywniejszy sztorm sezonu do tej pory.

Ike to dziewiąty cyklon tropikalny z nazwą własną, piąty huragan i trzeci duży huragan na Atlantyku w roku 2008. Po przejściu nad Turks i Caicos (wstępny szacunek: 80% domów uszkodzonych), huragan wzmocnił się do IV kategorii na skali Saffira-Simpsona i zmierzał w linii prostej w kierunku zachodnim, nawiedzając kolejno południowe Bahamy, Republikę Dominikany (61 ofiar śmiertelnych w tym kraju, stan z 7 września 2008), Haiti, Kubę, po czym marginalnie zagroził archipelagowi Florida Keys, gdzie zarządzono ewakuację, w pierwszym miejscu wypraszając obowiązkowo turystów.

8 września 2008, nad górzystą Kubą, Huragan Ike osłabł do II kategorii, z wiatrami stałymi o prędkości 165 km/h, o 05:00 czasu lokalnego w Miami (EDT). Oko huraganu znajdowało się wtedy 65 km ESE od miasta Camaguey, po przejściu nad ląd blisko Punto de Sama wieczorem dnia poprzedniego. Huragan Ike przemieszcza się na zachód z prędkością 24 km/h i ma wkroczyć nad akwen Zatoki Meksykańskiej jutro. W dalszej kolejności, analogicznie do huraganu Gustav i huraganu Katriny, może zagrozić Nowemu Orleanowi i instalacjom wiertniczym w wodach przybrzeżnych Luizjany i Teksasu. Jego dokładna przyszła trajektoria nie jest jeszcze ustalona. W każdym razie, ponowne jego wzmocnienie oczekiwane jest po wejściu na cieplejsze wody Zatoki Meksykańskiej.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]