2008-09-08: Google ma 10 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Informatyka
Tablet mouse.svg

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org
poniedziałek, 8 września 2008

7 września 1998 roku dwaj studenci z Stanford University uruchomili wyszukiwarkę Google. Nie przypuszczali jeszcze wtedy, że to był prawdziwy strzał w dziesiątkę. Teraz firma generuje rocznie rekordowe przychody, a wyszukiwarkę Google zna prawie każdy.

Larry Page i Sergey Brin zarejestrowali domenę google.com dokładnie 15 września 1997 roku. Nazwa Google wzięła się od słowa googol oznaczającego jedynkę z 100 zerami. Pierwszym inwestorem (a zarazem osoba, która zwietrzyła w Google świetny biznes) był Andy Bechtolsheim.

W pierwszym biurze, które mieściło się w mieście Mountain View pracowało 8 osób. W 2000 roku Google stało się wyszukiwarką Yahoo i osiągnęło wynik miliarda zindeksowanych stron. W tym samym roku, Google działało w 10 europejskich językach.

Do tej pory koncern Google działa na wielu frontach tworząc różnorodne aplikacje i serwisy internetowe. Do tej pory są to: Blogger, Google Book Search, Google Maps, Google Moon, Google Mars, Google Scholar, Google Desktop, Google Docs & Spreadsheets oraz Gmail.

Jak do tej pory Google nie ma żądnego, bardzo groźnego konkurenta. Microsoft oraz Apple próbują co jakiś czas podebrać użytkowników potentatowi z Mountain View, lecz nie do końca im się to udaje.

Aktualnie dla Google pracuje 20 tysięcy osób na całym świecie. Cała spółka jest warta 150 milionów dolarów.

Źródła[edytuj]

W tekście został wykorzystany materiał pochodzący z artykułu Google ma 10 lat, którego autorem jest Michała Rogowicza. Tekst został pierwotnie opublikowany w serwisie Media2 (więcej)