2008-09-08: Dziennikarze TVP aresztowani w Gruzji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świat
World map blank with blue sea.svg
poniedziałek, 8 września 2008

Dzisiaj na terenie Gruzji została aresztowana ekipa TVP: dziennikarz Dariusz Bohatkiewicz, operator Marcin Wesołowski oraz Lewan Guliaszwili, gruziński kierowca. Nie wiadomo, gdzie teraz przebywają. Z informacji ambasady w Tbilisi wynika, że dziennikarze są dobrze traktowani.

Polscy dziennikarze zostali uznani za jeńców wojennych – donosi Biuro TVP S.A. w Gruzji. Nie wiadomo, gdzie zostali wywiezieni i gdzie mogą znajdować się obecnie. Skonfiskowano im cały sprzęt, w tym kamery i telefony komórkowe.

Do zatrzymania doszło na pograniczu w Osetii Południowej (tuż przy granicy z Gruzją), niedaleko miasteczka Karaleti.

Dziennikarze zostali zatrzymani przez milicję osetyjską, następnie przekazani Rosjanom – powiedział w TVP Info Maciej Dachowski, zastępca ambasadora RP w Gruzji. – Są dobrze traktowani, również ich gruziński kierowca L. Guliaszwili – dodał.

Na miejsce zostali wysłani dyplomaci. Zawiadomiono także służby prasowe gruzińskiego MSW i rosyjskiego MSZ. Na miejsce zdarzenia jedzie kolejny reporter TVP, Marcin Firlej. Telewizja Polska wyjaśnia sprawę.

Dziennikarz TVP, Dariusz Bohatkiewicz, relacjonuje z Gruzji konflikt wojenny. W 2006 roku był korespondentem w Iraku, gdzie przeżył wypadek śmigłowca.

Źródła[edytuj]

W tekście został wykorzystany materiał pochodzący z artykułu Dziennikarze TVP aresztowani w Gruzji, którego autorem jest Beatę Ratuszniak. Tekst został pierwotnie opublikowany w serwisie Media2 (więcej)