2008-09-08: Darmowy Internet w Warszawie?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
POL location map.svg
poniedziałek, 8 września 2008
Wikinews
Dowiedz się więcej

Komu się nie marzył bezpłatny Internet w każdym zakątku swojego miasta? I takie marzenie może spełnić się mieszkańcom Warszawy. Władze tego miasta chcą, aby w 2010 roku, darmowy Internet był wszędzie. Szacunkowa wartość budowy takiej sieci może wynieść 20-30 mln zł, pisze Rzeczpospolita.

Jak powiedział rzecznik Ratusza, już od początku przyszłego roku darmowy internet ma być dostępny na Żoliborzu. Stołeczny Ratusz chce skorzystać z nowoczesnej technologii – Internetu w systemie WiMAX. Ten system ma także przewagę nad powszechnie stosowanym standardem sieci bezprzewodowych WiFi – umożliwia transmisję na dystansie do 4,5 km, pisze Rzeczpospolita.

Aby można było bezpłatnie poruszać się w sieci, na terenie Warszawy trzeba postawić maszty z nadajnikami o dużej mocy. Każdy, kto będzie chciał korzystać z darmowego Internetu miejskiego, będzie musiał kupić specjalną kartę, która umożliwi połączenie.

Jak podaje Rzeczpospolita, dostęp do sieci ze względów bezpieczeństwa będzie ograniczony. Mieszkańcy poprzez łącza będą mogli przeglądać strony WWW, wysyłać i odbierać pocztę elektroniczną, korzystać z komunikatorów. Zablokowane będzie natomiast działanie programów wymiany plików typu "peer to peer" czy stron pornograficznych.

Od roku na terenie dzielnicy Bemowo mieszkańcy mogą korzystać z bezprzewodowego Internetu w systemie WiFi (zasięg do ok. 200 metrów). Jedynym warunkiem skorzystania z tej usługi jest posiadanie komputera wyposażonego w specjalną kartę, która umożliwia – przez łącze radiowe – dostęp do sieci. Z tej sieci korzysta kilkaset osób w rejonie ul. Górczewskiej i Powstańców Śląskich.

Tzw. hotspoty, czyli miejsca w których można korzystać z bezprzewodowego Internetu są instalowane najczęściej w hotelach, restauracjach, lotniskach, dworcach, uczelniach, centrach handlowych, centrach miast i innych miejscach publicznych.

Źródła[edytuj]

W tekście został wykorzystany materiał pochodzący z artykułu Darmowy Internet w Warszawie?, którego autorem jest Michała Rogowicza. Tekst został pierwotnie opublikowany w serwisie Media2 (więcej)

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości