2008-09-08: Coraz więcej fałszywych antywirusów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org
poniedziałek, 8 września 2008

Cyberprzestępcy coraz częściej do kradzieży wykorzystują fałszywe systemy antywirusowe. Aplikacje te uznawane są przez Laboratorium Panda Security za oprogramowanie adware i do złudzenia przypominają narzędzia antywirusowe.

W internecie można je znaleźć jako programy bezpłatne lub mogą być one ukryte w innych plikach pobieranych przez użytkowników – w tym w plikach muzycznych lub wideo.

Adware podszywający się pod narzędzia antywirusowe najpierw informuje nieświadomego użytkownika, że wykryty został na jego komputerze wirus. Następnie proponuje zakup pełnej wersji narzędzia antywirusowego w celu zneutralizowania zagrożenia. Jeżeli użytkownik tego nie zrobi, na jego komputerze w dalszym ciągu wyświetlane będą informacje o nieistniejących infekcjach, a także okna pop-up zachęcające do kupienia narzędzia, które w rzeczywistości nie wykrywa ani nie usuwa żadnych zagrożeń. Jeśli użytkownik zdecyduje się na zakup, otrzyma bezużyteczną aplikację, a cyberprzestępca osiągnie swój cel: uzyska korzyści finansowe za pomocą złośliwego oprogramowania.

Aby uniemożliwić użytkownikom sprawdzenie, czy rzeczywiście zostali zainfekowani, programy tego typu zwykle próbują zablokować dostęp do prawdziwych narzędzi antywirusowych online oraz witryn należących do firm zajmujących się tworzeniem zabezpieczeń.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Coraz więcej fałszywych antywirusów”, którego autorem jest Michała Rogowicza, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).