2008-09-07: Krystyna Feldman była prześladowana przez SB

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
POL location map.svg
niedziela, 7 września 2008

Jak donosi serwis tvp.info, nieżyjąca już aktorka Krystyna Feldman była prześladowana przez SB. Kontrolowano jej korespondencję, robiono rewizje w mieszkaniu, a nawet szantażowano i namawiano do zakończenia kariery aktorskiej.

SB wszczęła inwigilowanie aktorki w 1980 r. Sprawie nadano kryptonim "Aranżerka". – Krystynę Feldman zaczęto prześladować, bo podpisała się pod listem w obronie autonomii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oburzenie aktorki wywołały zajścia na uniwersytecie w październiku 1979 roku. Bezpieka zakłóciła wykład organizowany przez Studencki Komitet Solidarności – wyjaśnił Rafał Sierchuła, historyk, który 12 września, podczas warszawskiej konferencji IPN poświęconej stosunkowi aparatu represji do środowisk twórczych, wystąpi z referatem o Feldman.

Krystyna Feldman była szantażowana przez SB, a oficerowie próbowali ją w ten sposób odwieść od planowanego wyjazdu na występy do Jugosławii. Zagrozili, że zostanie tam zdyskredytowana za swój protest w obronie UAM. Później aktorka była wzywana na liczne przesłuchania, a w stanie wojennym, w obawie przed internowaniem, ukrywała się u swoich przyjaciół. Feldman nie ugięła się i nie przeszła na wcześniejszą emeryturę, czego chciała Służba Bezpieczeństwa. O sprawie inwigilacji nie mówiła zbyt wiele nawet swoim znajomym.

Krystyna Feldman to znana polska aktorka. Zmarła w ubiegłym roku. Większość osób pamięta ją przede wszystkim z roli w serialu "Świat według Kiepskich".

Źródła[edytuj]