2008-09-06: W Małopolsce działa podpis cyfrowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL location map.svg
sobota, 6 września 2008

Województwo małopolskie chwali się uruchomionym kilka dni temu centrum autoryzacji podpisu elektronicznego. Euforię studzi niewielka jak dotąd wiedza urzędników o tym, jak korzystać z podpisu elektronicznego, pisze Gazeta Wyborcza.

Jak podaje Gazeta Wyborcza trzy lata temu małopolski urząd marszałkowski dostał gwarancję unijnego wsparcia finansowego dla projektu systemu cyfrowego podpisu urzędowych dokumentów. Za 8 mln zł uruchomiono właśnie urządzenia, które przetwarzają dane osobowe urzędników, nadając im specyficzny numer, i kodują karty chipowe, którymi urzędnicy będą się posługiwali.

Podpis elektroniczny to dla urzędników oszczędność czasu. Będzie bowiem służył tak naprawdę do autoryzacji dokumentów, które później będzie można rozsyłać po innych jednostkach samorządowych mailem – mówi Grzegorz Wójcik z departamentu społeczeństwa informacyjnego. – Dzięki temu nie będzie potrzeby drukowania i podpisywania setek stron papieru. Nikt nie będzie musiał tego przewozić. W ogóle nie będzie potrzeby, by istniał papierowy odpowiednik takiego dokumentu – zapewnia.

W projekcie bierze udział 108 samorządów z Małopolski. To ok. połowa wszystkich urzędów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „W Małopolsce działa podpis cyfrowy”, którego autorem jest Michała Rogowicza, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
POL województwo małopolskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości