Przejdź do zawartości

2008-09-06: TVP Info: Kwaśniewski doradza Lechowi Kaczyńskiemu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 6 września 2008
Aleksander Kwaśniewski

Prezydent Lech Kaczyński konsultuje się z Aleksandrem Kwaśniewskim w sprawach polityki wschodniej - poinformował serwis TVP Info.

Serwis TVP Info podał, że to właśnie Kwaśniewski namówił Kaczyńskiego do udziału w lipcowej konferencji dotyczącej współpracy Ukrainy z Unią Europejską. Były prezydent zabiegał o to, aby Kaczyński był jej najważniejszym uczestnikiem. Miał ją otworzyć oraz poprowadzić jeden z paneli. Ciekawostką jest to, że organizatorem konferencji była Jałtańska Strategia Europejska, fundacja Wiktora Pińczuka. Ten ukraiński oligarcha przekazywał pieniądze na fundację Kwaśniewskiego "Amicus Europae".

Wizyta Kaczyńskiego na Ukrainie została w ostatniej chwili odwołana ze względu na komplikujące się polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie tarczy antyrakietowej – poinformowało TVP Info. Kolejne spotkanie Kwaśniewskiego i Kaczyńskiego miało miejsce w czerwcu w Belwederze. Rozmowa dotyczyła relacji z Ukrainą i Białorusią.

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z TVP Info potwierdził, że zaangażował się w budowę polskiej polityki wschodniej. – Jeśli chodzi o politykę wschodnią, to współpracuję zarówno z ministrem Radosławem Sikorskim i prezydentem Lechem Kaczyńskim. Obaj uważają, że mam w tej kwestii i wiedzę, i interesujące propozycje – powiedział były prezydent.

Aleksander Kwaśniewski jest tak zaangażowany w sprawy Wschodu, że będzie współpracować z każdym, kto będzie tego chciał. Z Lechem Kaczyńskim także – mówi Waldemar Dubaniowski, szef gabinetu i sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego. W podobnym tonie wypowiadają się współpracownicy obecnego prezydenta. – Cnotą każdego męża stanu jest gotowość do wzbijania się ponad podziały polityczne w sytuacji wyższej konieczności. Prezydent taką gotowość wykazuje – mówi TVP Info Paweł Kowal, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]