2008-09-06: Powstała Fundacja OpenSocial

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Informatyka
Tablet mouse.svg

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org
sobota, 6 września 2008

Google, Yahoo, MySpace oraz czterech innych członków powołało do życia OpenSocial Foundation – ciało mające sprawować kontrolę nad otwartą inicjatywą mającą na celu zwiększenie przenośności danych i interoperacyjności między serwisami internetowymi.

Fundacja wybrała pięć osób, które będą sprawować bezpośredni nadzór nad jej rozwojem. Są to David Glazer z Google, Anil Dharni z hi5, Joe Greenstein z Flixtera, Allen Hurff z MySpace oraz Sam Pullara z Yahoo. Do tej grupy dołączy również dwóch przedstawicieli społeczności, nie związanych z firmami promującymi nowy standard. Aby zagłosować na dodatkowych przedstawicieli wystarczy się zarejestrować i zgłosić nominację.

Aplikacje dla platformy OpenSocial od dwóch tygodni mogą być tworzone i testowane dzięki serwisowi Partuza.

Czas pokaże czy nowa platforma przyjmie się wśród deweloperów. Na razie większość z nich pisze aplikacje dla Facebooka ignorując wysiłki Google. Trudno tu nie zauważyć analogii na rynku mobilnym, gdzie otwartemu Androidowi przyjdzie się zmierzyć z własnościowym iPhone.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Powstała Fundacja OpenSocial”, którego autorem jest Borysa Musielaka, opublikowanego w serwisie OSnews (więcej informacji).