2008-09-05: Nowe dowody osobiste już za trzy lata

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
POL location map.svg
piątek, 5 września 2008

Naszpikowane elektroniką – tak można określić nowe dowody osobiste, które dostaniemy w 2011 roku. Będzie na nich widniał m.in. elektroniczny podpis właściciela.

Nowe dowody osobiste mają być skarbnicą wiedzy o nas. Będzie na nich widniał elektroniczny podpis właściciela, a oprócz tego zakodowane będą najważniejsze dane biometryczne. Jak zapewnia na łamach Dziennika Grzegorz Schetyna, szef MSWiA, Polacy dostaną dowody zupełnie za darmo. Wymiana dowodów to koszt blisko 370 milionów złotych. Część tego wydatku pokryje Unia Europejska.

Od 2010 roku nowymi dowodami będziemy posługiwać się "na próbę", jednak już rok później elektroniczne kartoniki będą powszechnie używane. Dokumenty wymieniane będą stopniowo. Zdjęcie biometryczne ma umożliwić niezawodną identyfikację, także komputerową. Elektroniczny podpis - ułatwić życie obywatelom w kontaktach z państwem, bo tożsamość będzie można potwierdzić w sieci – pisze Dziennik.

Nowe dowody budzą jednak wiele kontrowersji. Czy aby na pewno będą odpowiednio chronić nasze dane i czy faktycznie koszt pokrycia wymiany się opłaci? W Finlandii już można korzystać z e-podpisu. Jednak jak pokazują statystyki, z możliwości tej korzysta jedynie 2 proc. obywateli.

Źródła[edytuj]

W tekście został wykorzystany materiał pochodzący z artykułu Nowe dowody osobiste już za trzy lata, którego autorem jest Beatę Ratuszniak. Tekst został pierwotnie opublikowany w serwisie Media2 (więcej)