2008-09-04: PiS: Zwiększyć kary dla pseudokibiców

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL location map.svg
czwartek, 4 września 2008

Prawo i Sprawiedliwość chce zaostrzenia kar dla pseudokibiców. Posłowie partii mówią, że miałaby to być kwota 15 tysięcy złotych grzywny i 14 dni aresztu. Karom podległoby także wywieszenie na stadionie flagi wzywającej do agresji czy zakrywanie twarzy kapturem bądź kominiarką.

Trzeba w polskim prawie wprowadzić zmiany wzorowane na ustawodawstwie z Wielkiej Brytanii. Tam skutecznie uporano się z bandytyzmem stadionowym – mówi rzecznik klubu PiS Mariusz Kamiński. – Chcemy też doprowadzić do tego, że zakazy stadionowe będą skutecznie egzekwowane, także podczas meczów za granicą. Poza tym dzięki proponowanym przez nas zmianom sądy będą mogły łatwiej karać nieletnich pseudokibiców – dodaje poseł.

Nad zmianą przepisów ws. kar dla pseudokibiców pracują też prawnicy z Komendy Głównej Policji. Ich propozycje to m.in. trzy lata więzienia za udział w bójce z policją oraz grzywny w wysokości kilku tysięcy złotych za wniesienie na stadion rac i picie w trakcie meczu piwa. Za wtargnięcie na płytę boiska miałoby grozić minimum 10 tysięcy złotych.

PiS twierdzi, że policja za wolno tworzy propozycje zmian prawa. Dlatego poseł Kamiński tłumaczy zdanie jego partii: – Uważamy, że lepiej nowelizować kodeks wykroczeń, a nie ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych, co proponują policyjni eksperci. Mam nadzieję, że posłowie koalicji podczas głosowań w Sejmie podejdą do naszych propozycji merytorycznie, a nie politycznie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]