2008-09-03: Współczena medycyna wystawiona na ataki crackerów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nauka
N icon science.png
środa, 3 września 2008

"New Scientist" zasiał grozę wśród wielbicieli nowinek technicznych w medycynie, zwracając uwagę na to, że crackerzy mogliby zdalnie modyfikować działanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych, jak np. rozruszników serca, powodując śmierć lub zagrożenie życia wielu osób.

Wszczepiane rozruszniki to urządzenia, które regulując rytm uderzeń serca, chronią przed poważnymi powikłaniami, a nawet zgonem. Jednak ich słabym punktem jest możliwość zdalnego przeprogramowania. W normalnych warunkach korzystają z niej lekarze, by dostroić rozrusznik do potrzeb pacjenta. Ale zdaniem specjalistów możliwe jest wykorzystanie tej technologii przez niepowołane osoby.

William Maisel z Harvard Medical School zademonstrował w tym roku, jak przy pomocy dostępnego w handlu nadajnika radiowego zmodyfikować działanie rozrusznika. W podobnie niebezpieczny sposób można oddziaływać na wszczepiane pompy służące do podawania leków, stymulatory nerwów czy elektryczne protezy.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Współczena medycyna wystawiona na ataki crackerów opublikowanego pierwotnie w serwisie OSnews (więcej)