2008-09-03: Studenci WSF tryumfują

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kultura i rozrywka
N icon culture.png
środa, 3 września 2008

Studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej wrócili z tarczą z festiwali: Filmowa Góra 2008 oraz Kina Autorskiego Quest Europe 2008.

Jury festiwalu Filmowa Góra 2008 nagrodziło Galerianki Katarzyny Rosłaniec statuetką Mały Pagórek w kategorii – etiudy studenckie. Film opowiada o 14-letnich gimnazjalistkach szukających w centrach handlowych sponsorów, którzy w zamian za seks kupują im prezenty – upragnione ciuchy, kosmetyki –- oraz wożą swoimi sportowymi samochodami. Główna bohaterka filmu, Alicja jest nieśmiałą, nieco dziecinną nastolatką, jednak jej największym marzeniem jest zaprzyjaźnić się z modnymi rówieśniczkami. Jej życie odmienia się, kiedy jedna z "galerianek" proponuje wprowadzić ją w środowisko. Katarzyna Rosłaniec zakończyła już zdjęcia do pełnometrażowej wersji swojej etiudy.

Z kolei Edina Nenada Mikovića zdobyła nagrodę Filmowe Grono, która jest Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego. Bohaterką filmu jest tytułowa Edina, Bośniaczka mieszkająca i studiująca w Krakowie. Z jednej strony zadziorna i wyzywająca, z drugiej wrażliwa i dziewczęco naiwna, jest zwyczajnie zagubiona w obcym mieście. Odnaleźć siebie nie pomaga jej związek z Serbem – Markiem, którego nie akceptuje brat bohaterki. "Edina" to poetycki, wysmakowany stylistycznie film o fałszywych wyobrażeniach, które tworzymy, o dojmującej samotności i o tym, że ludzi wciąż więcej dzieli niż łączy.

Natomiast obraz Czego nikt nie wie Macieja Prykowskiego został zauważony na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego Quest Europe 2008. Film otrzymał nagrodę specjalną Comedy Central TV za najzabawniejszą scenę. Etiuda powstała w związku z projektem ogłoszonym przez PISF z okazji 50-lecia polskiej szkoły filmowej; opowiada historyjkę o tym skąd w filmie Popiół i Diament wziął się biały koń.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Studenci WSF tryumfują napisanego przez Rafała Pawłowskiego i opublikowanego pierwotnie w Gildia Filmu (więcej)