2008-09-03: 13 lat eBaya

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gospodarka
N icon economy and business.png
środa, 3 września 2008

Popularny serwis aukcyjny eBay obchodzi dzisiaj swoje trzynaste urodziny. W Polsce działa on od 2005 roku. Trzynaście lat temu Pierre Omidyar napisał w swoim garażu kod, z którego korzysta dziś ćwierć miliarda ludzi na całym świecie.

Założyciel serwisu chciał wykorzystać raczkujący wówczas Internet do potwierdzenia hipotezy o możliwości stworzenia idealnego rynku, gdzie o wartości przedmiotów bezpośrednio decydują kupujący, a nie sprzedawca. Tak powstał serwis, który rozpowszechnił aukcje jako sposób na zakupy. Dzisiaj eBay działa w 39. krajach, a wartość sprzedanych przedmiotów w 2007 roku wyniosła prawie 60 miliardów dolarów.

W Polsce eBay działa od 2005 roku. I jest drugim pod względem wielkości graczem e-commerce w Polsce. Polska odsłona serwisu umożliwia robienie zakupów na całym świecie, w tym w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Źródła[edytuj]

W tekście został wykorzystany materiał pochodzący z artykułu 13 lat eBay'a, którego autorem jest Beatę Rutuszniak. Tekst został pierwotnie opublikowany w serwisie Media2 (więcej)