2008-09-01: Poseł PO chce zmienić historię II wojny światowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 1 września 2008

Jak dowiedział się serwis tvp.info, poseł PO Jan Kulas chce zapisać w podręcznikach, że II wojna światowa zaczęła się od ataku na miejscowość Tczew (województwo pomorskie), z której pochodzi, a nie na Westerplatte.

Poseł w sprawie zmiany zapisów historii podejmuje już kroki. Wysłał list do minister edukacji Katarzyny Hall, chce też międzynarodowej konferencji historyków na ten temat. Twierdzi on, że – wg najnowszych badań – atak wojsk hitlerowskich na Tczew nastąpił 1 września 1939 roku o godzinie 4:34, czyli na 11 minut przed ostrzałem Westerplatte.

Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiada: – Czasy, kiedy minister osobiście decydował o tym, co znajdzie się w podręcznikach, na szczęście już minęły. W MEN trwają obecnie prace nad zmianą podstawy programowej kształcenia ogólnego i sugestie posła Kulasa na pewno zostaną przedłożone ekspertom – powiedziała Barbara Milewska z MEN.

Co ciekawe, w styczniu poseł PSL Mieczysław Łuczak z Wielunia (województwo łódzkie) zwrócił się minister Katarzyny Hall, by wpisała do podręczników informację, że to jego miejscowość była pierwszym obiektem ataku hitlerowskiego najeźdźcy. Ten z kolei swojej miejscowości broni swoimi argumentami: – Wieluń zbombardowano o godzinie 4:40. W odróżnieniu od Tczewa, gdzie zginęło kilkanaście osób, w Wieluniu śmierć poniosło niemal dwa tysiące bezbronnych mieszkańców – mówi poseł.

Na to Jan Kulas z PO odpowiada, że w takim razie najlepiej byłoby wpisać do podręczników nazwy wszystkich miejscowości, które zaatakowano przed ostrzałem Westerplatte.

Źródła[edytuj | edytuj kod]