2008-08-31: Główne obchody 28. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 31 sierpnia 2008

Dziś odbywają się główne obchody 28. rocznicy Porozumień Sierpniowych i 20. rocznicy strajków z 1988 r. Weźmie w nich udział prezydent Lech Kaczyński. Wczoraj rocznicę uczcił indywidualnie Lech Wałęsa, który nie przybędzie na dzisiejsze uroczystości.

Obchody zaczną się od mszy w Bazylice św. Brygidy, koncelebrowanej przez metropolitę gdańskiego, abpa Sławoja Leszka Głódzia. Po niej uczestnicy przejdą ulicami miasta pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożą kwiaty.

Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest przewidziane na Placu Solidarności. Ma tam wręczyć też kilkudziesięciu osobom odznaczenia państwowe za udział w strajku sprzed 20 lat. Odsłonięta zostanie tablica upamiętniającą protest robotników i studentów w 1988 r.

Po części oficjalnej odbędzie się festyn na terenie stoczni. Prezydent i przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek zdmuchną 28 świeczek na urodzinowym torcie. Wieczorem przewidziana jest część artystyczna - wystąpią m.in. Stanisław Soyka i Perfect, a koniec uświetni pokaz laserowy i sztucznych ogni.

Dzięki podpisanemu 28 lat temu porozumieniu pracowników ze stroną rządową powstały wolne związki zawodowe, prawo do strajku oraz wolność słowa i wyznania. Zdaniem historyków wydarzenie to było jednym z najważniejszych, które przyczyniły się do upadku systemu komunistycznego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]