2008-08-28: PO znowelizuje ustawę o NIK

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
POL location map.svg
czwartek, 28 sierpnia 2008

Platforma Obywatelska chce znowelizować ustawę o NIK, by instytucja pracowała sprawniej. Wskutek niej prezes NIK zyska wpływ na obsadę dyrektorskich stanowisk.

Pełnienie funkcji dyrektora przez 15 lat może być niebezpieczne – stwierdziła posłanka PO. Wiceszefowa Komisji ds. Kontroli Państwowej, pod obrady której – jak napisał wczoraj dziennik "Polska" – projekt zmian trafi we wrześniu, mówi, że "rewolucji kadrowej nie będzie".

Projekt nowelizacji przewiduje, że dyrektorzy departamentów i delegatur NIK będą wybierani na pięcioletnią kadencji. Dzisiaj praktycznie niemożliwe jest ich zwolnienie. Można to zrobić dopiero wtedy, gdy dostaną dwie nagany, co zdarza się bardzo rzadko.

Wprowadzenie kadencyjności uzależni dyrektorów delegatur i departamentów od aktualnej władzy politycznej. Mogą się bać trudnych decyzji. A NIK kontroluje najważniejsze instytucje w państwie i musi zachować niezależność – skomentował sprawę Błażej Torański, rzecznik NIK.

Źródła[edytuj]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z publikacji pt. PO znowelizuje ustawę o NIK, napisanej przez Kamila Świętonia i pierwotnie opublikowanej w e-Polityka (więcej)