2008-08-28: "Tajemnica Westerplatte" po lupą PISF

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 28 sierpnia 2008

Paweł Chochlew, autor kontrowersyjnego scenariusza do kinowej superprodukcji "Tajemnica Westerplatte", będzie musiał udowodnić, że polscy żołnierze zachowywali się jak to opisał. Inaczej Polski Instytut Sztuki Filmowej cofnie 3,5-milionowe dofinansowanie.

Film Tajemnica Westerplatte ma opowiadać o konflikcie między dowódcą Westerplatte – majorem Henrykiem Sucharskim i jego zastępcą – kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim. Główne zasługi w czasie obrony placówki przypisywane są temu drugiemu. Główną rolę ma zagrać Bogusław Linda, obok niego mają wystąpić także Paweł Małaszyński i Robert Więckiewicz.

W maju scenariusz otrzymał bardzo wysokie oceny ekspertów, m.in. reżyser Izabeli Cywińskiej i aktora Andrzeja Grabowskiego. Poszła za tym oficjalna obietnica dofinansowania produkcji w wysokości 3,5 mln zł. Następnie twórcy filmu, który ma być gotowy 1 września 2009 r. – w 70. rocznicę wybuchu wojny, zwrócili się do kancelarii premiera z prośbą o objęcie patronatu. Urzędnicy Donalda Tuska, zanim wydali decyzję, poprosili o opinię historyków.

Scenariusz filmu odległy jest od prawdy historycznej, bazuje na plotkach i domysłach, a jego przesłanie ma antypolski charakter – stwierdzili specjaliści poproszeni o opinię przez kancelarię premiera. Upublicznienie tej opinii wywołało burzę. Przeciw realizacji filmu zaprotestowali trójmiejscy politycy PiS i PO, którzy zaapelowali do Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego o zaniechanie wsparcia projektu.

W związku z zarzutami stawianymi scenariuszowi, w czwartek PISF zwrócił się do historyków o opinie, a także poprosił autora scenariusza, by przedstawił źródła, na jakich się oparł. Jeśli ich nie dostarczy, Instytut cofnie promesę.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „"Tajemnica Westerplatte" po lupą PISF”, napisanego przez Rafała Pawłowskiego autora oryginalnej wiadomości, opublikowanego w serwisie Gildia Filmu (więcej informacji).