2008-08-27: Saakaszwili na szczycie przywódców państw UE?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 27 sierpnia 2008
Mikhail Saakashvili

Eurodeputowani Parlamentu Europejskiego proponują, aby w zaplanowanym na poniedziałek szczycie UE dotyczącym kryzysu w Gruzji wziął udział również prezydent tego kraju Michaił Saakaszwili. Na razie nie podjęto oficjalnych decyzji w tej sprawie. Wiadomo jednak, że idea cieszy się poparciem Polski i krajów bałtyckich.

Rozstrzygnięcia w tej sprawie mają nastąpić w czwartek, podczas spotkania ambasadorów krajów członkowskich, którzy są odpowiedzialni za przygotowanie nadzwyczajnego szczytu.

W czasie poniedziałkowego spotkania europejskich przywódców, przede wszystkim zostanie poddana dyskusji kwestia konsekwencji, jakimi należy obarczyć Rosję za decyzję o uznaniu niepodległości Abchazji i Osetii Płd. Część państw chciałaby również, aby Wspólnota zadecydowała o nałożeniu na Rosję sankcji w odpowiedzi na złamanie prawa międzynarodowego, którego Kreml dopuścił się kwestionując integralność terytorialną Gruzji.

Innymi z podstawowych tematów szczytu będą między innymi rozstrzygnięcia dotyczące unijnego wsparcia finansowego dla Tbilisi. Unia prawdopodobnie zadecyduje również o przeznaczeniu środków na bezpośrednią pomoc w powojennej odbudowie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Saakaszwili na szczycie przywódców państw UE?”, napisanego przez Jakuba Noch, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).