Przejdź do zawartości

2008-08-27: SLD traci dużo, w czołówce bez zmian

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 27 sierpnia 2008

SLD coraz bliżej progu wyborczego, notowania PO i PiS bez zmian – tak przedstawiają się wyniki najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych PBS DGA, który publikuje „Gazeta”.

Gdyby wybory odbyły się w ostatnim tygodniu sierpnia, wygrałaby je Platforma Obywatelska z poparciem 49 proc. Drugą siłą w parlamencie byłoby nadal Prawo i Sprawiedliwość, które cieszy się zaufaniem 29 proc. wyborców. Notowania dwóch największych graczy polskiej sceny politycznej nie zmieniły się od ponad dwóch tygodni i są identyczne z tymi z początku sierpnia.

Dość znaczne przetasowania nastąpiły jednak w drugim szeregu. Miejscami w badaniach popularności zamieniły się SLD i koalicyjne PSL. Sojusz, w zaledwie nieco ponad dwa tygodnie, stracił aż 5 proc. sympatyków. Gdyby Polacy poszli do urn dziś, ugrupowanie, któremu lideruje Grzegorz Napieralski mogłoby liczyć tylko na 5-proc. poparcie.

O punkt przed SLD plasuje się nawet PSL, które od dawna przyzwyczaiło nas do tego, że choć ze stabilnym poparciem, zamyka jednak stawkę ugrupowań mających szanse na ponowne uzyskanie miejsc w sejmowych ławach.

Poniżej progu wyborczego nadal znajdują się LPR – 3 proc., Samoobrona – 2 proc., a także Partia Demokratyczna, na którą chce zagłosować jedynie 1 proc. respondentów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Sondaż: SLD traci dużo, w czołówce bez zmian”, napisanego przez Jakuba Nocha, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).