Przejdź do zawartości

2008-08-27: Racibórz: bomba przy ul. Opawskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 27 sierpnia 2008

Niewybuch lotniczy z czasów II wojny światowej został znaleziony wczoraj przez operatora koparki podczas wykopów fundamentowych dla budowanych w tamtym miejscu bloków mieszkalnych. Dzisiaj około godziny 10.00 saperzy z I Specjalnego Pułku z Gliwic mieli rozpocząć akcję usuwania niewybuchu. O godzinie 10.30 prezydent miasta, Pan Mirosław Lenk zarządził ewakuację wszystkich mieszkańców w promieniu 300 metrów od miejsca znalezienia bomby. Bomba lotnicza według szacunków ma od 300 do 500 kg.

– W ciągu pół godziny zostanie przeprowadzona ewakuacja mieszkańców ulic Opawskiej, Warszawskiej i Matejki. Będą podstawione autobusy. Mieszkańcy zostaną przewiezieni do Szkoły Podstawowej numer 15. Dźwięk syreny - sygnał ciągły 3 minutowy - będzie oznaczał rozpoczęcie ewakuacji – powiedział Stanisław Mrugała, kierownik Miejskiego Centrum Reagowania i Ochrony Ludności w raciborskim magistracie.

Mieszkańcy zostaną przetransportowani autobusami do punktu zbiorczego jakim jest Szkoła Podstawowa Nr 15 przy ul. Słowackiego. Wtedy rozpocznie się akcja usuwania bomby lotniczej, do której został sprowadzony specjalny dźwig z Gliwic. Bomba jest już przygotowana do wyciągnięcia. Niewypał zostanie zdetonowany prawdopodobnie na polderach w Bukowie. Wszystkie sklepy i punkty usługowe zostały zamknięte.

Do godziny 16.00 zostaną zamknięte ulice Opawska, Matejki oraz Warszawska. Na godzinę 13.00 ewakuacja mieszkańców została wstrzymana, bowiem saperzy z Gliwic, którzy nie zdecydowali się na akcję z powodu braku odpowiednich sił czekają na saperów z Brzegu. Saperzy z Brzegu posiadają specjalny pojazd do wyciągania ciężkich bomb. Decyzja co do przyjazdu saperów z Brzegu zapadała w Warszawie, bowiem są to dwa różne okręgi wojskowe. Mają się oni pojawić około godziny 15.00–16.00. Po przyjeździe saperów z Brzegu zostanie podjęta decyzja co do ewakuacji mieszkańców, których może być nawet 600.

Punktualnie o godzinie 15.00 w całym mieście usłyszano dźwięk syreny – sygnał ciągły trwający trzy minuty. W związku z tym rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców do Szkoły Podstawowej Nr 15. Chorzy są przewożeni karetkami, reszta autobusami. Bomba znajduje się głęboko w ziemi. Służby nadal czekają na przyjazd ekipy z Brzegu. Bomba została przykryta, aby nie doszło do przegrzania.

– Zabezpieczono bombę i teren wokół niej, obecnie trwają przygotowania do wywiezienia niebezpiecznego znaleziska – poinformowała rzecznik raciborskiej policji nadkomisarz Joanna Rudnicka.

O 16.44 przyjechała ekipa saperów z Brzegu, a usuwanie jej będzie trwało około 1,5 godziny. Prawdopodobnie jest jedną z największych bomb, na jakie natrafiono na Śląsku w ostatnich latach. Pochodzenie bomby nie jest znane, przypuszcza się jednak, że jest amerykańska. Bomba taka może razić do 2,5 kilometra i mocno uszkodzić pobliskie zabudowania.

Bombę będzie usuwać maksymalnie trzech saperów, którą z ziemi podniosą specjalnym urządzeniem. Następnie trafi na specjalny samochód, gdzie zostanie unieruchomiona i przysypana ziemią. Samochód poruszający się od 20 do 30 km przewiezie ją na polder Buków, gdzie wykopano 4-metrową dziurę, gdzie zostanie włożona, przysypana ziemią i zdetonowana.

Z pobliskich domów zostało ewakuowanych blisko 1000 osób, w tym 11 rannych, których przetransportowano karetkami. Akcja przeprowadzana jest przez 97 osób, 70 policjantów, dwa wozy straży pożarnej – 8 osób, dwa zastępy OSP – 15 ludzi, dwa wozy operacyjne z Katowic – 4 osoby. Około godziny 17.00 pojawił się dźwig, który umieścił bombę na specjalnym samochodzie.

Około 17.20 samochód z niewypałem w eskorcie policji, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej wyruszył ulicą Opawską w kierunku Sudołu i Studziennej. Na trasie przejazdu wstrzymano całkowicie ruch pojazdów i pieszych. Do detonacji przystąpiono o godzinie 20.01. Miejscowa ludność oglądała to wydarzenie z pobliskiego mostu w Krzyżanowicach. Oprócz huku w powietrze wzbiły się tumany pyłu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości