2008-08-06: George W. Bush jedzie do Chin

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 6 sierpnia 2008
George W. Bush, 2008

Prezydent USA, George W. Bush zamierza spotkać się w przedstawicielami najważniejszych państw Azji Wschodniej. Prezydent weźmie także udział w inauguracji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Wizyta George'a Busha w Chinach w okresie Igrzysk Olimpijskich uznawana jest przez niektórych za kontrowersyjną. Znana jest bowiem pozytywna postawa prezydenta USA wobec organizacji igrzysk w Pekinie, co w kontekście oskarżeń pod adresem chińskich władz o nagminne łamanie praw człowieka może budzić wątpliwości.

George Bush zamierza spotkać się m.in. z chińskim przywódcą Hu Jintao. Jak poinformował Biały Dom, w rozmowie mają zostać podjęte kwestie represji wobec dysydentów, wolności religijnej i tłumienia swobód w Tybecie. Amerykański przywódca zamierza także namawiać Hu Jintao do pojednania z Dalajlamą. Rozmowy będą również dotyczyły spraw gospodarczych, związanych ze wzrastającym deficytem USA w handlu z Chinami.

Oprócz wizyty w Chinach prezydent Bush odwiedzi także Koreę Południową, gdzie spotka się z koreańskim prezydentem Li Miung Bakiem. Tematem ich rozmowy będą: demontaż programu zbrojeń nuklearnych w Korei Północnej, obiecany przez reżim Kim Dzong Ila, oraz zapowiadany układ o wolnym handlu między USA a Koreą Południową.

Na czwartek zapowiadana jest wizyta George'a Busha w Tajlandii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]