2008-07-15: Kibice w oczekiwaniu na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2008

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 15 lipca 2008
Logo IO 2008
Demonstracja Tybetańczyków przeciw łamaniu praw człowieka
Medale, o które będą walczyć nasi Olimpijczycy

08.08.08 - szczęśliwymi ósemkami zacznie się najważniejsza impreza czterolecia, czyli Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Spełnienie marzeń każdego sportowca i ukoronowanie jego czteroletnich treningów oraz ciężkich zgrupowań i przygotowań. Zaś dla kibiców to trzytygodniowa fiesta z podwyższonym poziomem adrenaliny i szybszym biciem serca. Jednak te igrzyska już przed samym rozpoczęciem wzbudzają wiele dyskusji i kontrowersji, ze względu na ustrój panujący w Chinach. Ilu jest kibiców, tyle zdań na temat tybetańskiej walki z Chinami o prawa człowieka.

Z jednej strony wśród kibiców panuje głód sukcesu, jednak z drugiej niepokój o bezpieczeństwo w tzw. "wiosce olimpijskiej". Organizatorzy Igrzysk, zmagający się od dawna z atakami (nie tylko słownymi) ze strony Tybetu, na łamach każdych mediów zapewniają, że wszystko będzie w jak najlepszym porządku. Cała niezręczna otoczka, która wytworzyła się wokół tej imprezy daje do zastanowienia tym wszystkim, co od lat praktykują zasadę oddzielania polityki od sportu. Polska okazała się krajem, który tę zasadę całkowicie popiera, dlatego też weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk.

Polscy Olimpijczycy w bardzo licznym składzie (258 osób) będą zmagać się w różnych dyscyplinach na chińskich arenach. To, czy te Igrzyska będą przełomowe dla polskiego sportu, będziemy mogli powiedzieć tuż po zakończeniu imprezy. Kibice na medale mają apetyty, zresztą uzasadnione, ponieważ wyniki, jakie odnoszą nasi reprezentanci, nastrajają nas niezwykle optymistycznie. Każdy, kto kocha narodowy sport, marzy, aby chociaż kilka razy usłyszeć "Mazurka Dąbrowskiego", aby poczuć w sobie dumę z bycia Polakiem i kibicem. Kibicem wierzącym i niezawodzącym.

Upadłe morale polskich sportów zespołowych na Igrzyskach Olimpijskich to zjawisko, na które patrzymy od lat. W tym roku jednak bariera została przełamana, o czym świadczyć może fakt, iż kibicować będziemy aż trzem narodowym drużynom (piłka ręczna - mężczyźni, siatkówka - kobiety i mężczyźni). Wspomniane reprezentacje na arenie międzynarodowej prezentują godny pozazdroszczenia poziom. Na pewno nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby został on utrzymany do imprezy docelowej, jaką są Igrzyska Olimpijskie.

Dla polskich kibiców Igrzyska Olimpijskie to okres wielkiego fetowania oraz zaopatrywania się w proszki od bólu gardła ( ;) ). Życzę, aby one były potrzebne jak najczęściej, gdy będziemy kibicować naszym. Czekajmy, oczekujmy, bądźmy cierpliwi. Szaliki na szyję, piloty w dłoń, kibicujmy!

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Agnieszka Sokulska, inf. własna – – 15 lipca 2008