Przejdź do zawartości

2008-07-15: Łatwiejszy dostęp do akt IPN?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 15 lipca 2008

Klub PiS zaproponował zmianę w konstytucji, mającą przyczynić się do łatwiejszego dostępu do akt IPN. Miałby to być krok do postulowanego przez tę partię całkowitego otwarcia wszystkich akt.

Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski wyjaśnił, że "w ramach pięciu rozwiązań zmian w konstytucji, które chcemy przedstawić, chcemy bardzo wyraźnie poszerzyć prawo dostępu do informacji publicznej. Bez tego zapisu nie ma gwarancji, że otwarcie archiwów będzie zgodne z konstytucją". Dodał, że lustracja jest obecnie prawie niemożliwa, do czego przyczynił się jego zdaniem Trybunał Konstytucyjny swym ubiegłorocznym wyrokiem. TK wówczas orzekł, że można ujawniać każdemu teczki osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie, ale nie ma mowy o tym, by każdy mógł obejrzeć teczkę każdej innej osoby.

PO zapowiedziało nową ustawę w tej sprawie. "Zamiast tworzyć nowe przepisy lepiej poprzeć to co jest w Sejmie" - mówił Gosiewski. "PiS po orzeczeniu TK było zwolennikiem otwarcia archiwów, jeżeli taka opinia jest również w PO to bardzo się cieszymy. Uważamy, że te rozwiązania, które przygotował nasz klub powinny być poparte" - dodał.

Źródła[edytuj | edytuj kod]