2008-07-14: Oskarżyciel Międzynarodowego Trybunału Karnego zażądał aresztowania prezydenta Sudanu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 14 lipca 2008
Sudan
Sudańczycy

Za ludobójstwo w Darfurze, zbrodnię przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne oskarżyciel Międzynarodowego Trybunału Karnego zażądał aresztowania prezydenta Sudanu.

Prokurator Luis Moreno-Ocampo stwierdził, że siły pozostające pod kontrolą Omara al-Baszira zabiły co najmniej 35 tys. cywilów i przyczyniły się do powolnej śmierci od 80 do 265 tys. ludzi w ogarniętym wojną domową Darfurze. Dodatkowo powiedział, że prezydent Sudanu ponosi odpowiedzialność także za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne, w tym zabójstwa, eksterminację, przymusowe wysiedlenia 2,5 mln cywilów i gwałty.

"Bashir dopuścił się, poprzez inne osoby, ludobójstwa wobec grup etnicznych Fur, Masalit i Zaghawa w Darfurze, używając aparatu państwowego, sił zbrojnych i milicji dżandżawidów" - napisano w dokumencie prokuratury MTK.

Oskarżyciel poprosił także sąd o zablokowanie kont prezydenta Sudanu. Sąd ma co najmniej 6 tygodni na zajęcie się tą sprawą. Władze Sudanu nie uznają Międzynarodowego Trybunału Karnego, a prokuratora, który oskarża prezydenta, nazywają przestępcą.

"Wszelkie oskarżenia zarówno prezydenta, jak i każdego innego obywatela Sudanu traktujemy tak samo - nie uznajemy niczego, co pochodzi z MTK, dla nas on nie istnieje" - stwierdził Ali al-Sadig, rzecznik sudańskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]