Przejdź do zawartości

2008-07-11: Remont dąbrowskiego Sokoła

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 11 lipca 2008

Rozpoczął się remont stropu w budynku Dąbrowskiego Domu Kultury finansowany ze środków gminnych. Wkrótce po zakończeniu prac renowacyjnych, polegających na wymianie uszkodzonych na skutek działania czasu i wilgoci, która jeszcze przed wymianą dachu spowodowała szkody w starej konstrukcji, ruszą prace remontowe w sali kinowej: po wyrównaniu posadzek zostanie położona wykładzina, a na niej zamontowane zostaną nowe - wygodne i estetyczne foteliki.

Inwestycja jest możliwa dzięki pozyskaniu środków w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej w Warszawie (40 tys. zł) oraz znacznemu dofinansowaniu przez Burmistrza Gminy ze środków budżetowych (100 tys. zł). Obecnie trwa przetarg, w którym ogłoszenie wyniku zaplanowano na 25 lipca. W ramach tego zadania zostaną również pomalowane sufit i ściany, DDK czyni zabiegi o modernizację widowni i wymianę drzwi ewakuacyjnych.

Dyrektor DDK ogłosi wkrótce akcję marketingową pod hasłem: "Podaruj sobie fotel", wzorując się na działaniach jednego z polskich kin w Lubuskiem. Akcja będzie skierowana do firm i osób znanych na Powiślu Dąbrowskim. Za 600 zł można będzie wykupić honorowe miejsce uprawniające do korzystania z oferty repertuarowej nieodpłatnie przez tych, którzy zdecydują się wesprzeć tym samym budżet DDK, co umożliwi przeprowadzenie dalszych prac modernizacyjnych. Honorowi ofiarodawcy będą mieć na "swoich" fotelach wygrawerowane tabliczki upamiętniające darczyńcę i otrzymają certyfikaty. Oferta jest limitowana, tylko jeden rząd foteli (12 sztuk) będzie można "wykupić". Fotel można będzie oglądać i wypróbować w DDK po zakończeniu procedury przetargowej (sierpień).

Po wymianie ekranu i kurtyn w 2006 r. i wcześniejszej modernizacji systemu dźwięku oraz wykonaniu - staraniem Burmistrza Gminy - nowej elewacji tegoroczna rewolucja stanowi bardzo ważny element remontu kina "Sokół", choć przed instytucją za kilka lat stanie nowe wyzwanie cywilizacyjne, a zarazem poważna szansa na skrócenie dystansu do kin premierowych (terminy premier filmowych) - wyposażenie w projektor cyfrowy z opcjonalną przystawką umożliwiającą projekcje 3D (trójwymiarowe) wraz z serwerem i systemem umożliwiającym odczytywanie cyfrowe dźwięku. Jest to wyzwanie, bowiem za kilka lat nie będzie już w dystrybucji kopii filmowych na taśmach 35 mm, zastąpią je dyski z filmami w wersji cyfrowej. Szansą na pokonanie tej bariery cywilizacyjnej jest zaproszenie małych kin regionalnych, w tym "Sokoła" przez krakowską Fundację Rozwoju Kina (działającej w grupie "Apollo Film") do stworzenia sieci kin cyfrowych i podjęcie wspólnych starań o pozyskanie znacznych środków na tę inwestycję w funduszach strukturalnych.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości

Źródła

[edytuj | edytuj kod]