2008-07-09: Wieńczysław Gliński nie żyje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 9 lipca 2008

8 lipca w Warszawie, w wieku 87 lat zmarł Wieńczysław Gliński, aktor filmowy i teatralny. O jego śmierci poinformowała wczoraj Informacyjna Agencja Radiowa.

"Wieńczysław Gliński to niesłychanie ważna, charakterystyczna postać kina polskiego drugiej połowy XX wieku. Był niebywale popularny. Wymienia się kilka tytułów jego filmów, a naprawdę zagrał w ponad 40 filmach" - stwierdziła Bożena Janicka, krytyk filmowy. "Zaczynał od postaci znamiennej, tragicznej: porucznika Zadry w "Kanale" Andrzeja Wajdy. Wcześniej był też ważny film z 1955 roku "Sprawa pilota Maresza" Leona Buczkowskiego. To było kino, które pokazywało postać nieznaną w czasach stalinowskich. Grany przez Glińskiego pilot Maresz był postacią, z którą można było się identyfikować. Film ten przysporzył mu ogromną popularność" - powiedziała Janicka. "Był trochę zadziorny, zawadiacki, miał wdzięk, lekkość, coś, co dzisiaj nazywamy luzem" - dodała.

"Idąc przez życie dociekliwie spoglądałem na spotykanych ludzi, starałem się dostrzegać nie tylko ich przywary, ale i strony ciekawe, piękne, dobre, zabawne. Z zawodu, zamiłowania i natury jestem aktorem, a więc człowiekiem, którego funkcja polega na nieustannym wyłażeniu z własnej skóry i pakowaniu się w skórę osobowości stworzonej przez autora" - mówił o sobie Wieńczysław Gliński.

Źródła[edytuj | edytuj kod]