Przejdź do zawartości

2008-07-05: Open'er Festival 4-6 lipca 2008

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 lipca 2008

Zakończył się Heineken Open'er Festival. W dniach 4-6 lipca 2008 r. w Gdyni na Lotnisku Babie Doły (Kosakowo) na wszystkich scenach zaprezentowało się ponad 80 artystów z zagranicy oraz z Polski. Reprezentowali oni różnorodne nurty muzyczne - od rocka, przez hip-hop i muzykę elektroniczną, aż po muzykę światową - etno i folk. Organizatorem festiwalu jest Alter Art.

Sceny[edytuj | edytuj kod]

Główne sceny[edytuj | edytuj kod]

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu artyści prezentowali się na trzech głównych scenach. Były to: Main Stage, World Stage oraz Tent Stage.

Główni artyści[edytuj | edytuj kod]

MAIN STAGE
WORLD STAGE
TENT STAGE

Podczas tegorocznego festiwalu wystąpiły następujące grupy muzyczne i wykonawcy:
(Uwzględniono kolejność występów)

4 lipca

Editors
The Cribs
DeVotchKa
The Raconteurs
Fischerspooner
DJ Vadim Live Feat. Yarah Bravo
Róisín Murphy
Fujiya & Miyagi

5 lipca

Interpol
CocoRosie
Gentleman & The Far East Band
Jay-Z
Sex Pistols
Erykah Badu

6 lipca

Goldfrapp
Martina Topley-Bird
Massive Attack
The Chemical Brothers

Dokładny plan festiwalu Open'er 2008


Editors
The Raconteurs
Interpol
Erykah Badu
Massive Attack (3D)
Róisín Murphy
Goldfrapp
CocoRosie
Jay-Z

Sex Pistolsbrytyjska grupa punkowa, która działała w latach 1975-1978. Pierwszy koncert jako Sex Pistols zagrali 6 listopada 1975 w Saint Martins College. Ich pierwszy występ w Manchesterze kilka miesięcy później przyniósł im sławę. We wrześniu 1976 roku zespół podpisał kontrakt z EMI. Pierwszy singiel pt. "Anarchy in the UK" zaszokował wszystkich energią, która wyzwalała się w pełni na koncertach. 28 października 1977 Sex Pistols wydali jeden jedyny album w całej swojej historii – "Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols".

Ostatni koncert zespołu odbył się 14 stycznia 1978 w San Francisco. Dzień później Johnny Rotten odszedł z zespołu. Sid Vicious, uzależniony od narkotyków członek zespołu, został oskarżony o zamordowanie swojej dziewczyny Nancy Spungen, a dzień po wyjściu z więzienia zmarł po przedawkowaniu. Sex Pistols rozpadli się.

Choć grupa istniała zaledwie 26 miesięcy, przeszła do historii jako jedna z najbardziej wpływowych grup punkowych. Muzyka grupy, ekstremalnie hałaśliwa, prosta w swej strukturze i niedbała w wykonaniu, zdefiniowała punk jako gatunek muzyki rockowej, a sam zespół punkowy jako zjawisko kulturowe.

W dwadzieścia lat po pierwszym, krótkim okresie działalności zespołu, nastąpił jego powrót. Przez kilkanaście lat członkowie zespołu angażowali się we własne projekty muzyczne. W połowie lat 90. muzycy powrócili do wspólnego grania.

Obecnie kontynuują granie tras koncertowych, spotykając się z ogromnym zainteresowaniem i fanatycznym przyjęciem. Są uznawani ze zespół będący ikoną i legendą muzyki. Do inspiracji muzyką tej brytyjskiej grupy przyznawali się członkowie takich grup jak Joy Division, Nirvana, Rage Against The Machine, Green Day, a nawet Avril Lavigne.

Czasopisma takie jak "Rolling Stone", czy "Q Magazine" umieściły dokonania Sex Pistols w podsumowaniach najlepszych płyt wszech czasów oraz najlepszych zespołów wszech czasów.

Obecny skład:

Interpolamerykański zespół rockowy założony w 1997 r. pochodzący z nowojorskiego Williamsburga. Zarówno ich pierwsza płyta "Turn on the Bright Lights" wydana w 2002 r. jak i druga - "Antics" - wydana dwa lata później zostały bardzo dobrze ocenione przez krytyków i fanów. Druga z nich osiągnęła w Wielkiej Brytanii status złotej. W 2007 r. zespół wydał nową płytę - "Our Love To Admire".

Interpol jest jednym z zespołów składających się na tzw. "muzyczną scenę indie Nowego Jorku". Mimo tego, że twórczość Interpol nawiązuje do muzyki Joy Division i Sonic Youth, zespół wypracował swoje własne, niepowtarzalne brzmienie oparte na zimnych gitarowych riffach i hipnotyzującym głosie wokalisty grupy - Paula Banksa.

Editors – brytyjski zespół indie-rockowy założony w Birmingham w 2002 roku przez ówczesnych studentów Staffordshire University. Pierwszego limitowanego singla, Bullets, zespół wydał w 2005 r. - wyprzedał się on w pierwszym dniu sprzedaży. Debiutancki album, The Back Room, przez wielu został okrzyknięty najlepszym albumem 2005 roku, jednocześnie bardzo szybko osiągając status platyny. Druga płyta zespołu pt. An End Has A Start (2007) od razu trafiła na pierwsze miejsce na brytyjskiej liście sprzedaży.

Wraz z takimi zespołami, jak Franz Ferdinand, Arctic Monkeys i Bloc Party stanowią czołówkę nowego brytyjskiego rocka. Muzyka tworzona przez zespół jest kojarzona z takimi grupami rockowymi jak: Joy Division, Interpol, czy R.E.M.

Obecny skład:

Massive Attack – brytyjski zespół muzyczny powstały pod koniec lat 80. w Bristolu, uważany jest za jeden z najważniejszych zespołów muzyki elektronicznej oraz trip hopu. Gruntem dla założenia zespołu był duży soundsystem o nazwie Wild Bunch. Jego członkowie mieszali bardzo wiele gatunków muzycznych, co dało o sobie znać w dziełach Massive Attack.

Pierwotnie w skład zespołu wchodzili 3D, Daddy G, Mushroom oraz Tricky (ten ostatni rozpoczął karierę solową po wydaniu drugiego albumu w 1994 r.). Zadebiutowali w 1991 r. albumem "Blue Lines", którym natychmiast wpisali się do kanonu muzyki XX wieku. Kolejne albumy - "Protection" (1994), "No Protection" (1995), "Mezzanine" (1998) oraz "100th Window" (2003) - osiągały wysokie miejsca w brytyjskich zestawieniach i przychylne opinie zarówno krytyków jak i fanów. Już wkrótce zespół wyda kolejny album studyjny.

Massive Attack stworzyli charakterystyczne i rozpoznawalne brzmienie. Zespół tworzy pełne melancholii utwory, w których często dominują przesterowane brzmienia gitary i ciężkie rytmy perkusyjne. W przypadku wielu utworów ich muzykę zaliczyć można do muzyki eksperymentalnej.

Zespół przywiązuje bardzo dużą uwagę do wizualnej oprawy swojej muzyki, co łatwo zauważyć oglądając ich wielokrotnie nagradzane teledyski i zapierające dech w piersiach występy na żywo. Są zdobywcami takich nagród jak Brit Awards, MTV Europe Music Awards, czy NME Awards. Niemal wszystkie ich wydawnictwa osiągnęły status platynowy.

Obecny skład:

The Chemical Brothers – dwuosobowa angielska grupa wykonująca muzykę elektroniczną oraz taneczną powstała w 1995 r. Zespół tworzy Ed Simons i Tom Rowlands. Zadebiutowali albumem "Exit Planet Dust", który sprzedał się w ponad milionowym nakładzie. Kolejne płyty okazywały się również wielkimi sukcesami grupy. Wydała ona takie albumy jak "Dig Your Own Hole" (1997), "Surrender" (1999), czy "Come with Us" (2002). Niedawno wydali oni swój szósty album studyjny zatytułowany "We Are The Night".

Do dziś znane są i powszechnie uznawane za klubowe hity takie utwory jak np. "Setting Sun", "Block Rockin’ Beats", "Hey Boy Hey Girl", "Star Guitar", czy "Galvanize". Na twórczość duetu składają się eksperymentalne połączenia ciężkich klubowych rytmów i muzyki gitarowej. Twórczość zespołu zyskała sobie wielu fanów wśród słuchaczy muzyki elektronicznej. Co ciekawe, równie entuzjastycznie grupa przyjmowana była jako support takich gwiazd jak U2, czy Oasis.

Razem z The Prodigy, Fatboy Slim, The Crystal Method oraz innymi mniej znanymi zespołami, są pionierami big beatu. Zespół jest zdobywcą trzech nagród Grammy: dwukrotnie w kategorii Best Electronic/Dance Album (za dwa ostatnie albumy) oraz w kategorii Best Dance Recording (za utwór "Galvanize").

The Cribs – brytyjski zespół indie-rockowy założony w Wakefield w 2001 roku. W skład grupy wchodzi trzech braci Jarman - Gary, Ryan i Ross oraz Johnny Marr, który dołączył do zespołu w 2008 r. Mimo młodego wieku muzyków, zespół nagrał już trzy albumy: The Cribs (2004), The New Fellas (2005) oraz Men's Needs, Women's Needs, Whatever (2007).

W tym roku uzyskali trzy nominacje do NME Awards, w kategoriach Best British Band, Best Live Band i Best Track. Konkurują m.in. z Arctic Monkeys, Muse i Oasis. "Q Magazine" nadał im miano "The Biggest Cult Band in the UK". Zagrali już na takich festiwalach jak Glastonbury, T In The Park, O2 Wireless Festival, czy Coachella.

DeVotchKa – amerykańska grupa indie-rockowa i folk-rockowa łącząca w swej twórczości muzykę rockową m.in. z pieśniami cygańskimi (m.in. gypsy punk). Założona została w 1997 r. w Denver. Zespół nagrał pięć albumów. Najnowszy z nich, wydany w tym roku A Mad & Faithful Telling, zebrał świetne recenzje w mediach takich jak "Rolling Stone", "Pitchfork", czy "Spin". Magazyn "Filter" określił ich mianem "Najlepszego zespołu w Ameryce, o którym nigdy nie słyszeliście". DeVotchKa oraz kompozytor Michael Danna są twórcami soundtracku do oskarowego filmu "Mała Miss".

Obecny skład:

 • Nick Urata (śpiew, gitara, pianino, trąbka, theremin)
 • Tom Hagerman (wiolonczela, akordeon)
 • Jeanie Schroder (śpiew, kontrabas, suzafon)
 • Shawn King (instrumenty perkusyjne, trąbka)

CocoRosie – amerykański duet indie popowy/psych folkowy z elementami hip-hopu, niekiedy zaliczany do ruchu New Weird America. Założony w 2003 r. przez Sierrę i Biancę Casady - siostry mieszkające razem na nowojorskim Brooklynie.

Efektem wspólnego pobytu sióstr w Paryżu była płyta "La maison de mon rêve" wydana przez niezależną wytwórnię Touch and Go. Płyta zaintrygowała słuchaczy i media. Równie entuzjastyczne recenzje zyskały ich kolejne wydawnictwa: "Beautiful Boyz", "Noah’s Ark" i "The Adventures of Ghosthorse and Stillborn".

Zaliczane są do czołowych przedstawicieli nowej fali amerykańskiego folku. Ich muzyka to połączenie akustycznych brzmień gitary i harfy z surowymi elektronicznymi dźwiękami wytwarzanymi przez baterię przedziwnych przedmiotów, wśród których znajdziemy nawet dziecięce zabawki.

Sierra od niedawna współtworzy nowy zespół Metallic Falcons.


Gentleman & The Far East Band – jeden z najbardziej charakterystycznych i najpopularniejszych w Polsce wykonawców muzyki reggae oraz dancehall. Tilmann Otto znany jako Gentleman pochodzi z Niemiec. Wielokrotnie odwiedzał Jamajkę poznając tajniki reggae.

W postaci Gentlemana najbardziej fascynujący jest fakt, że mimo różnic kulturowych zyskał przychylność jamajskiej elity muzycznej. Podczas koncertów wspierany jest przez niezwykle barwny i liczny zespół The Far East Band.

Media i słuchacze poznali go po tym jak pojawił się na singlu "Tabula Rasa" grupy Freundeskreis. Od tego czasu nagrał kilka świetnie przyjętych albumów studyjnych, m.in. "Trodin On" i "Journey To Jah". Obecnie artysta promuje album "Another Intensity".

Pozostali artyści[edytuj | edytuj kod]

Ścianka
MAIN STAGE
WORLD STAGE
TENT STAGE

Wśród polskich wykonawców na scenach głównych Open'er Festival zaprezentowali się:
(Uwzględniono kolejność występów)

4 lipca

L.Stadt
Mitch & Mitch Big Band
Muchy
Natu/Envee

5 lipca

Rotofobia
Loco Star
Cool Kids of Death
Maria Peszek
Karimski Club
Masala Soundsystem

6 lipca

Hatifnats
Benzyna
Lao Che
Kobiety
Vavamuffin
Öszibarack
Ścianka
Żywiołak

Poza tym na jednej z trzech głównych scen festiwalowych oprócz wykonawców głównych i polskich zagrał jeden zespół rosyjski (5 lipca, ostatni wykonawca na Tent Stage):

Everything is made in China

Inne sceny[edytuj | edytuj kod]

Poza trzema scenami głównymi artyści prezentowali się na trzech mniejszych scenach: Young Talents Stage, Beat Stage oraz Red Pulse Stage.

Young Talents Stage[edytuj | edytuj kod]

Na Scenie Young Talents po raz drugi w historii Festiwalu prezentowane były nowości w polskiej muzyce. Młode polskie zespoły grające indie rock, awangardowy hip-hop, post-rock, trip hop i avant-pop miały okazję zaprezentować się po raz pierwszy przed dużą publicznością. Były to:
(Uwzględniono kolejność występów)


4 lipca

 • Kleiber
 • Kolorofon
 • Ziemianie
 • Pornohagen
 • BIFF

5 lipca

6 lipca

 • Setting The Woods On Fire
 • Gasoline
 • Bajzel
 • Dav Intergalactic
 • Polpo Motel

Beat Stage[edytuj | edytuj kod]

Na scenie muzyki elektronicznej Beat Stage zaprezentowali się następujący polscy muzycy, DJ-e i kolektywy muzyczne (K) :
(Uwzględniono kolejność występów)


4 lipca

 • Chill
 • Harper
 • Maceo Wyro
 • Papa Zura

5 lipca

 • Ojciec Karol
 • Harper
 • Envee
 • Matman
 • Ros/Wiosna

6 lipca

 • V/A Team (K)
 • Hungry Hungry Models (K)

Red Pulse Tent[edytuj | edytuj kod]


4 lipca

 • Wroobel
 • Madame Tinto
 • Tenessee
 • Bert/Igor

5 lipca

 • Wookie
 • Lexus & Novika
 • Glasse
 • Sebastian

6 lipca

 • Richard Banks
 • Dudekk
 • Sympatique
 • Mike Polarny

Artyści nieaktualni[edytuj | edytuj kod]

(...) Wiem, że to może zabrzmieć jak artystyczne brednie, ale w trakcie tych wszystkich przeżyć były momenty gorsze i lepsze. Odpowiedzialność związana z gromadzeniem osób wokół własnej wizji, praca z ludźmi związanymi z zespołem i wytwórnią, pragnienie, żeby każdy występ był najlepszy jak to tylko możliwe, tak aby każda osoba z publiczności widziała, że wkładamy w to wysiłek, wszystko to rodzi wiele kwestii w kontekście odwzajemniania się ludziom, którzy zrobili Ci dużo dobrego.

Czas zmienić niektóre rzeczy, na nowo zastanowić się nad kilkoma sprawami i powrócić ze świeżym spojrzeniem i nowymi piosenkami.
Proszę przyjmijcie moje przeprosiny. Obiecuję, że powrócimy, jednak nie wiem w jakiej formie.

Zach Condon, oświadczenie

Następujący artyści odwołali swój udział w Festiwalu:

 • Beirut - odwołanie letniej trasy koncertowej (w tym występu na Festiwalu) z przyczyn niezależnych od organizatora (po prawej fragment oświadczenia lidera grupy)
 • M.I.A. - odwołanie letniej trasy koncertowej (w tym występu na Festiwalu) z przyczyn zdrowotnych

Beirut – zespół, którego trzonem jest pochodzący z Santa Fe Zach Condon, grający muzykę zaliczaną do nurtów muzyki światowej, muzyki folk oraz do alternatywnego popu i rocka; brzmienie zespołu inspirowane jest muzyką bałkańską, jak również tradycyjną francuską piosenką - w czasie koncertów lider zespołu wraz z towarzyszącymi mu muzykami używają tradycyjnego instrumentarium (m.in. harmonia, mandolina, ukulele, organy).

Debiutancka płyta zespołu, "Gulag Orkestar", wydana w 2006 r. została bardzo ciepło przyjęta przez krytyków, fanów oraz media. Wydana rok później druga płyta "The Flying Club Cup" odniosła podobny sukces.

M.I.A (znana jako Mathangi "Maya" Arulpragasam) (ur. 17 lipca 1977) – pochodząca ze Sri Lanki brytyjska wokalistka, autorka piosenek, kompozytorka, producentka, projektantka ubrań i autorka rewolucyjnych tekstów. Jej muzyka prezentuje głównie mieszankę wielu elementów różnych gatunków, m.in. hip-hopu, ragga, dancehallu i electro. Wszystkie te nurty muzyczne przeplatane są często tzw. muzyką światową.

W 2004 roku M.I.A. wydała swój pierwszy singel o nazwie Galang. W 2005 roku premierę miał debiutancki album - Arular. Zdobył on pochlebne opinie dotyczące niezwykle wyrazistego materiału. Kolejna płyta - Kala - została ogłoszona przez amerykański magazyn muzyczny "Rolling Stone" za najlepszy album roku 2007.

Wydarzenia pozamuzyczne[edytuj | edytuj kod]

Alter Space[edytuj | edytuj kod]

Oprócz sześciu głównych scen, w czasie tegorocznej edycji festiwalu powstała siódma - tzw. scena Alter Space. Ta "przestrzeń festiwalowa" gromadziła w jednym miejscu dotychczasowe oraz nowe pomysły i szeroko rozumiane aktywności artystyczne wykraczające poza muzykę.

Tworzyły ją teatry uliczne wraz z różnorodnymi działaniami teatralnymi i wystawami, taniec ognia, performance, jak również scena muzyki eksperymentalno-awangardowej, połączona ze sceną jam session dostępną dla uczestników festiwalu. Częścią Alter Space było również kino prezentujące różnorakie filmy dokumentalne oraz animowane.

Działała także Alter Café - zakątek kawiarnianej atmosfery i relaksu przy Radiu Open'er.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

 • Tymański Yass Ensemble
 • Troitsa (z Białorusi)
 • RH + audiowizualna grupa przyjaciół
 • Alamut
 • HATI
 • Echo TM
 • Wolfram
 • emiter_franczak
 • C.H. District
 • synta[XE]rror

Teatry[edytuj | edytuj kod]

W czasie Festiwalu odbyło się jedno wielkie przedstawienie plenerowe, sześć parad oraz cztery pokazy fire show. Oto grupy, które prezentowały swe umiejętności artystyczne:

Kino[edytuj | edytuj kod]

W kinie Alter Space można było obejrzeć następujące filmy:

 • Free Jimmy
 • Life In Loops
 • Music Partisans
 • Open'er 2005-2007

Wystawa[edytuj | edytuj kod]

 • Jan Pieniążek - instalacja elektro-art-magiczna
 • Łukasz "Luka" Hołuj - malarstwo fluorescencyjne

Strefa NGO[edytuj | edytuj kod]

Strefa NGO (ang. Non-Governmental Organization) to przestrzeń festiwalowa stworzona w 2006 r. mająca na celu pomoc w rozwoju postaw obywatelskich i proekologicznych wśród uczestników festiwalu poprzez promowanie organizacji pozarządowych. Oprócz przestrzeni przeznaczonej do promowania działalności poszczególnych organizacji przygotowywany jest specjalny namiot, do którego zapraszani są specjalni goście. Do tej pory uczestnicy mieli okazję podzielić się poglądami m.in. z prof. Jadwigą Staniszkis, czy z Grzegorzem Miecugowem. Do tej pory zaprezentowało się na niej 25 organizacji pozarządowych.

W czasie tegorocznej edycji festiwalu na specjalnej, nowej, powiększonej przestrzeni festiwalowej zaprezentowało się 16 organizacji pozarządowych. Poniżej znajduje się ich spis:

 1. Banki Żywności
 2. Fundacja Dr Clown
 3. Fundacja Greenpeace Polska
 4. Fundacja Inna Przestrzeń
 5. Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt - Viva!
 6. Fundacja My Baobab
 7. Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Informatyki
 8. "Nasza Galeria" przy Stowarzyszeniu "Studio Integracji"
 9. Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK
 10. Stowarzyszenie A KuKu Sztuka
 11. Stowarzyszenie Amnesty International
 12. Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich
 13. Stowarzyszenie Wspierające Osoby Dotknięte Chorobami Nowotworowymi "Bliźniacy.org"
 14. WWF Polska
 15. Wybieram.pl
 16. Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa

Źródła[edytuj | edytuj kod]