2008-07-04: Kolejne zmiany w sztabie wyborczym senatora Johna McCaina

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ameryka Północna
John McCain official photo portrait-cropped-background edit.JPG
John McCain

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

piątek, 4 lipca 2008

Kolejna zmiana personalna w sztabie wyborczym senatora Johna McCaina. Na czele kampanii wyborczej stanęła osoba ściśle związana z administracją prezydenta George'a W. Busha. Zdaniem analityków jest to zabieg strategiczny.

Na czele sztabu wyborczego Johna McCaina stanął 37-letni Steve Schmidt, niegdyś współpracownik Karla Rove'a, byłego już doradcy wiceprezydenta Dicka Cheneya oraz współpracownika George'a W. Busha.

Schmidt przejął obowiązki głównego stratega kampanii Ricka Davisa, który od lipca ubiegłego roku, kiedy to McCain wymienił większość ekipy po okresie spadku popularności, kierował sztabem wyborczym kandydata Republikanów.

Zmiany w sztabie McCaina, podobnie jak te sprzed roku, są wynikiem malejącej popularności. Według sondaży jego rywal w walce o urząd prezydenta Barack Obama wyprzedza go o 10%.

Zdaniem ekspertów McCain prowadzi zbyt słabą i niewyraźną kampanię - nie zdołał dotychczas wypracować spójnego przesłania swojej kampanii oraz nie wykorzystuje słabych punktów Obamy, np. luk w jego programie gospodarczym.

Co z punktu widzenia Demokratów może oznaczać nominacja Schmidta? Jako osoba powiązana ze środowiskiem prezydenta Busha, da Demokratom pretekst to jeszcze łatwiejszych i częstszych ataków na McCaina, którego oskarża się o kontynuowanie linii politycznej ustępującego prezydenta USA.

Źródła[edytuj]