Przejdź do zawartości

2008-07-04: Kandydaci na Rzecznika Praw Dziecka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 4 lipca 2008

Wkrótce będzie znany nowy Rzecznik Praw Dziecka. Platforma Obywatelska ma obecnie dwóch kandydatów na to stanowisko. PSL poprze tego, którego ostatecznie przedstawi PO.

Jak donosi Rzeczpospolita, kandydaci PO to Jolanta Szymańczak, związana z Fundacją Dzieci Niczyje, oraz Marek Michalak, szef Kapituły Orderu Uśmiechu. "To są wspaniałe osoby i bardzo poważne kandydatury. Ale ostateczną decyzję podejmą kluby PO i PSL" - poinformowała Urszula Augustyn, wiceszefowa Sejmowej Komisji Edukacji.

Kandydaci na rzecznika mają zostać zgłoszeni do 21 lipca. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował, że głosowanie nad wyborem nowego rzecznika może odbyć się na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu.

Swoich kandydatów chcą również zaprezentować PiS i SLD, przy czym Sojusz zapowiada poparcie kandydata koalicji, gdyby ich przepadł. "Ważne, żeby mieć udział w dyskusji, więc lepiej mieć własnego" – stwierdził polityk SLD. Kandydatem SLD najprawdopodobniej będzie Katarzyna Piekarska.

Sami zainteresowani nie są skłonni komentować doniesień prasowych. "To były wczesne rozmowy i nie wiem, czy propozycja nadal jest aktualna" – powiedziała Jolanta Szymańczak. W podobnym tonie wypowiedział się Marek Michalak: "Nie chcę tego komentować, bo w tej sprawie nie ma jeszcze żadnej decyzji także z mojej strony".

Michalak zapowiedział jednocześnie wprowadzenie rewolucyjnych zmian. "Problem polega raczej na tym, że prawo nie pozwala rzecznikowi skutecznie działać. Jestem za ustawowym wzmocnieniem urzędu rzecznika, by skutecznie mógł zająć się sprawami dzieci" – stwierdził.

Źródła[edytuj | edytuj kod]