Przejdź do zawartości

2008-07-02: Rowerowa autostrada ma połączyć pięć regionów Polski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 2 lipca 2008

Nad morze albo w góry rowerem? Wkrótce ma to być możliwe. Lubelszczyzna jest jednym z pięciu regionów, które połączy autostrada rowerowa.

"Jej przebieg zależy od tzw. punktów skrajnych, które łączą ze sobą poszczególne województwa" - wyjaśnił Piotr Franaszek, dyrektor Departamentu Turystyki i Współpracy Międzynarodowej, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Ale żeby doszło do realizacji planów, zarządy wszystkich województw muszą spełnić warunek: trasa ma przebiegać przez atrakcyjne turystycznie rejony. "Lubelszczyzna z łatwością temu sprosta" - powiedział Franaszek oraz dodał, że samorządy prześcigają się w ofertach.

Rowerowa autostrada zacznie się w Elblągu i dotrze do okolic Rzeszowa. Będzie miała formę nie tylko asfaltowych dróg, ale także utwardzonych leśnych ścieżek. Przy trasie powstaną punkty widokowe, parkingi i prawdopodobnie schroniska. Ostateczny plan, województwa muszą przedstawić do końca września. Prace budowlane mają ruszyć we wszystkich pięciu regionach wiosną 2009 r. Trasa ma być gotowa do 2012 r. Projekt rowerowej drogi przygotowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, a zaakceptowała go już Komisja Europejska. Bruksela przeznaczy na niego prawie 43 mln zł. Pozostałe 8 mln będą musiały wyłożyć samorządy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]