Przejdź do zawartości

2008-06-26: Zmiany w obsadzaniu rządowych urzędników: likwidacja Państwowego Zasobu Kadrowego?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 czerwca 2008


Dziś w Sejmie zostanie przedstawiony projekt ustawy o rządowych urzędnikach. Przygotował go gabinet Donalda Tuska, prawdopodobnie wesprze go Lewica, natomiast PiS już zapowiada blokowanie ustawy i liczy na weto prezydenta.

PO chce cofnąć zmiany, jakie PiS wprowadził w 2005 r. do ustawy o służbie cywilnej. Dążono wówczas do stworzenia korpusu apolitycznych fachowców wyłanianych w drodze konkursu. PiS zlikwidował konkursy, zaś kandydatów na dyrektorskie stanowiska w administracji dobierał spośród członków Państwowego Zasobu Kadrowego.

„Pomysły PiS w rzeczywistości okazały się wytrychem do zatrudniania na stanowiskach urzędników według klucza towarzysko-politycznego” – stwierdził Waldy Dzikowski, wiceszef Klubu PO.

PO chce likwidacji PZK, a stanowiska dyrektorskie zamierza włączyć do służby cywilnej i obsadzać je w drodze awansu w urzędach. Ta kwestia dotyczy kadr w administracji rządowej, czyli setek stanowisk. Gosiewski ironizuje, że za pomocą tej ustawy „rząd PO pod przykryciem będzie próbował wprowadzić zasadę: nie matura, lecz chęć szczera...”

Źródła

[edytuj | edytuj kod]