Przejdź do zawartości

2008-06-26: Za rządów PO 14 spółek Skarbu Państwa zmieniło prezesa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 czerwca 2008

Za rządów PO 14 spółek Skarbu Państwa zmieniło prezesa. „Tam, gdzie w radach zasiadają osoby merytoryczne, działające dla dobra spółki i Skarbu Państwa, nie ma potrzeby zastępowania ich innymi kandydatami. (…) Historia pokazuje, że wiele spółek jest przechowalnią dla prezesów. Jeśli ktoś się nie sprawdza, może spodziewać się odwołania” – powiedział Rzeczpospolitej Maciej Wiewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa.

Od wyborów parlamentarnych zmienili się prezesi m.in.: PZU, KGHM Polska Miedź, PKN Orlen oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. W tej ostatniej spółce nie ma już nikogo z czasu poprzednich władz. Większość zwolnionych zajmowała swoje stanowiska nie dłużej niż kilkanaście miesięcy. Przetrwać zmianę w rządzie udało się nielicznym, np. w branży chemicznej nie zmieniło się dwóch prezesów: Ciechu i Polic.

Mimo że PO w porównaniu z PiS, który w ciągu kilka miesięcy po objęciu władzy wymienił prawie wszystkich szefów największych spółek Skarbu Państwa, jest bardziej powściągliwa, to i tak wymieniła już trzykrotnie więcej prezesów niż spółki prywatne. Takie zmiany wiążą się z wydatkami. W sumie koszty procesu rekrutacyjnego oraz kwoty odpraw na tym szczeblu pochłaniają ok. 3 mln zł.

Źródła[edytuj | edytuj kod]