Przejdź do zawartości

2008-06-26: Fotyga rozmawia z Amerykanami w tajemnicy przed polskim rządem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 czerwca 2008

Szefowa Kancelarii Prezydenta Anna Fotyga „przekazała zainteresowanie prezydenta Kaczyńskiego doprowadzeniem do pomyślnego zakończenia rozmów polsko-amerykańskich w sprawie tarczy antyrakietowej” – powiedział dyrektor Dyrektor Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta RP, Mariusz Handzlik. Jej misja nie została uzgodniona z rządem.

„Podwójne polskie stanowisko może być wykorzystane przez stronę amerykańską do budowania silniejszej pozycji podczas rozmów” – powiedział w TVN24 szef gabinetu politycznego premiera, Sławomir Nowak. Według Gazety Wyborczej, gabinet Tuska poinformował Amerykanów, że Anna Fotyga nie ma żadnych pełnomocnictw rządu i jej ustalenia nie będą wiążące. Zastrzeżenie to było spowodowane odmiennymi stanowiskami w sprawie tarczy antyrakietowej polskiego rządu i prezydenta, bowiem premier i jego ministrowie w zamian za zgodę na budowę tarczy chcą uzyskać fundusze na modernizację armii, m.in. nowoczesny system obrony rakietowej.

W oficjalnej wersji Kancelarii Prezydenta była szefowa MSZ została wysłana do USA w celu konsultacji, a nie negocjacji, a jej głównym zadaniem było „podsumowanie połowy kadencji prezydenta RP oraz omówienie aktualnego stanu stosunków polsko-amerykańskich”.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]