2008-06-26: Fotyga rozmawia z Amerykanami w tajemnicy przed polskim rządem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
POL location map.svg
czwartek, 26 czerwca 2008
Anna Fotyga (2007).jpg

Szefowa Kancelarii Prezydenta Anna Fotyga „przekazała zainteresowanie prezydenta Kaczyńskiego doprowadzeniem do pomyślnego zakończenia rozmów polsko-amerykańskich w sprawie tarczy antyrakietowej” – powiedział dyrektor Dyrektor Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta RP, Mariusz Handzlik. Jej misja nie została uzgodniona z rządem.

„Podwójne polskie stanowisko może być wykorzystane przez stronę amerykańską do budowania silniejszej pozycji podczas rozmów” – powiedział w TVN24 szef gabinetu politycznego premiera, Sławomir Nowak. Według Gazety Wyborczej, gabinet Tuska poinformował Amerykanów, że Anna Fotyga nie ma żadnych pełnomocnictw rządu i jej ustalenia nie będą wiążące. Zastrzeżenie to było spowodowane odmiennymi stanowiskami w sprawie tarczy antyrakietowej polskiego rządu i prezydenta, bowiem premier i jego ministrowie w zamian za zgodę na budowę tarczy chcą uzyskać fundusze na modernizację armii, m.in. nowoczesny system obrony rakietowej.

W oficjalnej wersji Kancelarii Prezydenta była szefowa MSZ została wysłana do USA w celu konsultacji, a nie negocjacji, a jej głównym zadaniem było „podsumowanie połowy kadencji prezydenta RP oraz omówienie aktualnego stanu stosunków polsko-amerykańskich”.

Źródła[edytuj]