2008-06-23: 10 000 albumów na Jamendo

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 23 czerwca 2008
N icon culture.png

Jamendo, pierwszy międzynarodowy serwis udostępniający muzykę na licencjach Creative Commons i pokrewnych, opublikował 10 tysięcy albumów.

W tej liczbie znalazła się także pokaźna kolekcja albumów nagranych przez polskich wykonawców. Dwa lata temu były tam dwa takie albumy, obecnie jest ich już 300.

Luksemburska firma Jamendo SA, która prowadzi ten serwis, także się rozrosła i obecnie zatrudnia już około 20 osób. Wśród nich jest mieszkająca za granicą Polka, zajmująca się sprawami biznesowymi, oraz polskojęzyczna Węgierka, która między innymi opiekuje się polską społecznością.

Z serwisu korzysta ponad 2 miliony użytkowników, z czego około 350 tysięcy zarejestrowanych - 5 tysięcy z nich to artyści. Codziennie notuje się pół miliona pobrań z puli 150 000 utworów.

Serwis cały czas się rozwija. W tym roku Jamendo przeszło metamorfozę strony WWW, a w ostatnich dniach pojawił się nowy widget muzyczny, który można wstawiać na swoich stronach. Każdego tygodnia na stronach Jamendo pojawia się 300 nowych albumów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]