Przejdź do zawartości

2008-06-20: Angela Merkel przeciwna „Europie dwóch prędkości”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 20 czerwca 2008
Angela Merkel

Na rozpoczętym wczoraj szczycie Unii Europejskiej szefowa niemieckiego rządu ma zabiegać o kontynuację procesu ratyfikacyjnego.

Według niej Traktat z Nicei już nie wystarczy, ale o wyjście z kryzysu trzeba walczyć w gronie 27 państw, bez wykluczania Irlandczyków. Jej zdaniem rozważany przez niektóre państwa pomysł „Europy dwóch prędkości” nie jest dobrym rozwiązaniem i zaburzy integrację europejską. Angela Merkel przestrzegła też, że w tej chwili Europa nie może już pozwolić sobie na kolejną przerwę w reformie, dlatego bardzo ważne jest przyjęcie Traktatu lizbońskiego przez Wielką Brytanię.

W Dzienniku napisano, że podczas obecnego szczytu przywódcy Unii Europejskiej dadzą Irlandii pół roku na zaproponowanie wyjścia z kryzysu spowodowanego odrzuceniem Traktatu z Lizbony. Jeśli nie znajdą rozwiązania, Europie grozi zamrożenie traktatu, ponieważ od nowego roku przewodnictwo w UE przejmują Czesi. Tymczasem czeski prezydent, Vaclav Klaus, już zapowiedział, że dla niego ten dokument jest martwy, a jego ratyfikacja w czeskim parlamencie niemożliwa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]