2008-06-19: Polska potrzebuje informatyków

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 19 czerwca 2008
Informatyka
Tablet mouse.svg

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org
Desktop personal computer.jpg

Według najnowszego raportu opublikowanego przez IDC w Polsce brakuje ponad 10 tysięcy informatyków. Poszukiwani są głównie programiści i specjaliści od rozwiązań telekomunikacyjnych.

Najbardziej poszukiwani są obecnie programiści - to aż 30 proc. wśród ofert pracy dla informatyków, które zamieszczono w infoPraca.pl. Równie duże jest zapotrzebowanie na informatyków specjalizujących się w rozwiązaniach telekomunikacyjnych (22 proc.) i konsultingu.

Specjaliści zajmujący się sprzętem komputerowym, to już tylko 10 proc. ofert pracy w tej branży. Obecnie poszukiwani są specjaliści z zakresu baz danych (8 proc.), systemów ERP (3 proc.), kontroli jakości (3 proc.) i zarządzania projektami (3 proc.), a także konsultanci i wdrożeniowcy (13 proc. ofert pracy z branży IT).

Struktura ofert pracy dla informatyków w portalu infoPraca oraz w siostrzanych portalach w takich krajach jak Austria, Włochy i Hiszpania jest podobna, a w niektórych specjalnościach wręcz identyczna. Największe zapotrzebowanie na programistów notuje się w Hiszpanii (45 proc. opublikowanych ofert pracy).

Jak wynika z prognoz, ten niedobór informatyków będzie się zwiększał z każdym rokiem. Rozwiązania informatyczne są stosowane obecnie w każdej dziedzinie gospodarki. Coraz większe znaczenie zyskują także narzędzia internetowe.

Źródła[edytuj]