2008-06-19: Francja gotowa wrócić do NATO

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 19 czerwca 2008

Prezydent Republiki Francuskiej Nicolas Sarkozy ogłosił przeprowadzenie "remontu kapitalnego" obrony tego kraju, aby lepiej przystosować ją do walki z takimi zagrożeniami jak choćby terroryści. Dodał też, iż Francja - po czterech dekadach nieobecności - gotowa jest wrócić do struktur wojskowych NATO.

Prezydent Sarkozy, prezentując nową strategię obronną Francji, oznajmił, iż za sześć do siedmiu lat francuskie siły zbrojne osiągną liczebność 225 tysięcy, co oznacza znaczący spadek z obecnego stanu 270 tysięcy i konieczność zamknięcia niektórych baz, ale podkreślił przy tym, iż Francja będzie wówczas militarnie silniejsza, niż jest obecnie.

Mimo że tamtejszy rząd szuka oszczędności, Sarkozy twierdzi, iż rocznie Francja wydawać będzie około 4,6 mld dolarów na wyposażenie swoich wojsk.

Dodał także, że jego kraj zamierza wkrótce powrócić do struktur wojskowych NATO, które opuściła w 1966 roku. Autorzy raportu, o który oparte było wystąpienie prezydenta, nie widzą bowiem powodów, dla których Francja nie miałaby postąpić inaczej, ale Sarkozy zastrzega, iż Francuzi nie zrezygnują z prawa do decydowania w kwestii uczestniczenia w operacjach wojskowych jak i z kontroli nad własnym programem nuklearnym.

Prezydent podkreślił także konieczność zwiększenia zdolności wojskowych Unii Europejskiej. Francja już niebawem obejmie przewodnictwo w UE, co da jej możliwość realizacji swoich planów

Źródła[edytuj | edytuj kod]