2008-06-19: Demonstracja związkowców z kolei przed kancelarią prezesa Rady Ministrów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 19 czerwca 2008
Polska
POL location map.svg

Na dzisiaj zapowiadana jest demonstracja związkowców z kolei przed kancelarią premiera. Przeciwko rządowemu projektowi odebrania prawa do wcześniejszej emerytury będzie protestować około dwóch tysięcy kolejarzy. Manifestacja potrwa półtorej godziny.

Kolejowa „Solidarność” grozi, że jeśli nie zostaną spełnione ich postulaty dotyczące emerytur dla kolejarzy, do strajku ostrzegawczego dojdzie na przełomie czerwca i lipca, a pod koniec lipca miałby odbyć się strajk generalny na kolei.

"Jeśli w jej wyniku nie nastąpią żadne działania, to rozpoczniemy strajk ostrzegawczy - dwie godziny na określonych węzłach, a potem generalny" - zapowiedział Henryk Grymel, szef kolejowej Solidarności.

Grymel w liście zarzucił premierowi lekceważenie postulatów związkowców dotyczących pozostawienia dotychczasowego systemu emerytalnego. Grymel twierdził, że cierpliwość kolejarzy została już wyczerpana.

Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt ustawy o emeryturach pomostowych, prawo do wcześniejszej emerytury pozostawia jedynie maszynistom transportu publicznego i pracującym przy budowie dróg kolejowych, urodzonym przed 1969 r. Według Grymela taka ustawa dzieli nienaturalnie środowisko kolejarskie i jest krzywdząca dla pozostałych pracowników PKP.

Źródła[edytuj | edytuj kod]